The reality of the torusim industry in Libya and ways of development
Libya'da turizm endüstrisinin gerçekliği ve geliştirme yolları
- Tez No: 492265
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma Libya turizminin milli ekonomi ve uluslararası turizm piyasasındaki rolünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Burada turizm kavramı ve bu kavramın ortaya çıkış tarihi sunulmuştur. Araştırma ayrıca turizm çeşitlerini ve dünyadaki ekonomi sektörleri üzerindeki etkisini de gözden geçirmektedir. Araştırma, Libya'daki turizm sektörünün gerçekliğinin SWOT (güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler) analizi bakımından değerlendirilmesine odaklanmış ve Libya'da turizmin gelişmesini engelleyen hususları ele almıştır. Araştırma birçok çekici turistik bölgenin bulunduğu Libya'nın eşsiz turizm mirasına sahip olan ülkelerden birisi olduğunu ancak bu sektöre olan ilgisizliğin devlet zenginliğinin israf edilmesi ve ülke açısından büyük bir ekonomik kaynağın kaybına neden olduğunu sonucuna varmıştır. Devletin pazarlama sistemini aktif hale getirmesi ve bu sektöre yatırım çekmesi üzerinden turizm sektöründen nasıl faydalanılacağına dair herhangi bir algısı, politikası, planı veya mevzuatı bulunmamaktadır. Turizm sektöründe yaşanan geri kalmışlık Libya ekonomisindeki genel geri kalmışlığın bir sonucudur çünkü turizm sektörünün kalkınması yalnızca petrol sektörüne değil devletteki bütün sektörlerin gelişimine bağlıdır. Ayrıca turizm sektörünü geliştirmek ve bütün olarak Libya toplumu yararına turizm potansiyelini kullanmak için gerçek bir irade yoktur. Libya'daki turizm endüstrisinin gerçekliği Libya da dahil olmak üzere birçok ülkenin hayatında büyük önem arz eden bu alan ile ilgili makalelerin bulunduğu birçok kitaptan ve elektronik dergilerden yararlanılarak detaylı bir biçimde gösterilmiştir. Dağıtılan daha sonra toplanarak analiz edilen ankete göre elde edilen sonuçlar ortaya konan hipotez ile karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
This research aimed to review the role and the position of the Libyan tourism in the national economy and the international tourism market where the concept of tourism and the history of its emergence are presented . The research has also reviewed the types of tourism and its impact on the economic sectors in the world. The research focused on the evaluation of the reality of the libyan tourist sector in terms of the SWOT analysis and reviewed the obstacles that hinder the development of the tourism in Libya. it concluded that Libya is one of the countries with a unique tourism heritage where the existence of many attractive tourist sites, but the lack of attention to this sector represents a great waste of the state's wealth and a great loss of the country's economic resources, the state does not have any perceptions or policies or plans or legislation related to how to benefit from the tourism sector by activating the marketing system and bring investments to this sector. The backwardness on the tourism sector is a result of the backwardness of the Libyan economy in general as the tourism sector depends on the development of the whole sectors on the state, not just the oil sector , there is also the lack of the real will to develop this tourism sector and harness its potential for the favor of the libyan society as a whole. The reality of the tourism industry in libya has been displayed in detailed form by take benefit from mnay books, electronic journals an articles which interest at this field where it is configured great importance in the life of many countries including Libya. The results which have been displayed according to the questionnaire which is distributed and then analyzed and compare its results with the constructed hypotheses.