Sürdürülebilir turizm ve çevresel Kuznets Eğrisinin Türkiye turizmi için geçerliliği
Sustainable tourism and the validity of environmental Kuznets Curve for tourism in Turkey
  1. Tez No: 235427
  2. Yazar: ABDULLAH KOCAPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TOKATLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Turizm, çevre tüketen kaynağa bağlı bir olaydır. Yalnız doğa kaynakları üzerinde değil, aynı zamanda tarih ve kültür gibi diğer alanlarda da etkiler yapmaktadır.Turizm, döviz ve istihdam yaratıcı özellikleriyle global, bölgesel ve ulusal ekonomilere önemli katkılar sağlamakta, doğrudan ve dolaylı olarak milli gelir, istihdam, sermaye yatırımı ve vergi geliri meydana getirmektedir. Ülkemizin içinde bulunduğu işsizlik sorununun kısa zamanda çözümü olabilecek sektör konumundadır.Bugün tartışılan husus, herkesin yararına paylaşılması mümkün olan bu pastanın, nasıl doğru büyütüleceği; doğa, ik¬lim, çevre, kültür, tarih, folklor v.b. vazgeçilmez fak¬törlerin korunarak ve geliştirilerek gelecek nesillere nasıl aktarılacağıdır. Gelişmiş Batı ülkeleri, artık, kul¬lanılabilir veri ve faktörleri bugünkü nesillere olabil¬diğince satmak ve tükettirmek yerine, onları kısıtlı kullandırmak ve kontrollü satarak gelecek nesillere ta¬şımayı amaçlamaktadırlar. Bu yönü ile turizmin malzemesi olan veri ve faktörler, zaten, dünya durdukça insan soyunun vazgeçilmez gereksinimi içinde yer alacaktır.Kalkınma süreci içinde istihdam payı ve kaynak kullanım kapasitesi açısından doğal, kültürel ve tarihi çevre kalitesi yüksek olan ülkelerde turizm önemli bir konumdadır. Kalkınma sürecinde gelir dağılımının iyileşmesi turizm sektörünün olumlu etkilenmesini, böylece daha da gelişmesini sağlayacaktır. Ancak, bu gelişme sürecinde çevrenin tüketimi hızlanmaktadır. Turizmde gelişme hızlandıkça çevrenin tahribi de artmaktadır. Çevresel Kuznets Eğrisi Hipotezine göre iktisadi kalkınmanın ilk dönemlerinde özellikle turizm faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgelerde meydana gelen çevresel bozulma sürekli devam etmez. Turizmde gelişme devam ettikçe, ekonomi yapısal bir dönüşüme uğrayarak, bilgi-yoğun sektöre ve hizmetlere yönelir. Bu gelişmelere artan çevresel duyarlılık, çevresel düzenlemelerin güçlendirilmesi, daha iyi teknolojiler ve daha yüksek düzeylerde çevresel harcamalar eşlik eder. Birbirine bağlı olarak meydana gelen bu gelişmeler, turizmde büyümenin ilk dönemlerinde çevrenin bozulmasına doğru başlayan eğilimin tersine dönmesine, diğer bir ifadeyle, bozulan çevrenin iyileşmesine neden olur. Çevrenin iyileşmesi ise, turizmin gelişmesini arttırır. Nitekim bu tez ile elde edilen sonuç Türkiye ve Antalya için Çevresl Kuznets Eğrisine benzer bir durumun varlığını söylemek mümkün gibidir.Zira yaptığımız analizlerde turizmin geliştiği ve arttığı bölgelerde, bölgesel kalkınmanın artığı ve bölgesel kalkınmanın da çevrenin korunmasını sağladığı, böylece kalkınmanın sürdürülebilir turizme doğrudan katkısı olduğu ihtimalini ortaya koyar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Tourism is an industry that wastes environment. It affects not only natural sources but also other fields like culture and history.Tourism with its feature of making foreign currency and creating employements supplies important contributions to regional, global and national economies. It affects national income, employement, capital investment and tax revenue directly and indirectly. It is a sector which can solve the unemployment problem of Turkey in a short time.Tourism plays an important role on financing of industry and foreign trade in most of developing countries because of its feature of making foreign currency. In recent years, tourism has became more important on the local and regional levels. It creates high interest on economy of regions in which tourism developed and it contributes to value of tourism because of supporting other sectors, foreign currency rate in Gross National Product (GNP), exports and employment created by tourism.The argument is that how we can develop the sector which can be benefited by everyone with saving and developing and passing to the next generations indispensible values like nature, climate, environment, culture, history and folklore. Developed west countries, instead of selling and consuming of usable data and factors to the recent generations they intend to make them use limitedly and sell them restrictedly for carrying to the next generation. With this aspect, data and factors that material of tourism will be in indispensable necessity of human being as the world stand.On the process of full membership of European Union, Turkey will be more developed and will make its exact development level closer to the European countries and its exact developement will be beter than the condition that Turkey is in at the moment. For a sustainable development, elements of development sources must be sustainable too. In this matter sustainable tourism affects development , development affects sustainable tourism. The consept that explains this matter is Kuznets Curve Hypothesis.The analysis we make in the region where tourism is more developed it has been proved that in the places that regional developement increased and regional developement provide protection of tourism sources and so developement directly contributes sustainable tourism.Through the process of development, in the countries which have high natural, cultural and historical quality from the point of employment share and resource consumption, tourism is at a very important position. In the process of development, improvement of the income distribution positively affects the tourism sector, thus this will also obtain more development in tourism sector. But, in this process, the consumption of environment has been accelerating. While the development in tourism is accelerating, the destruction of environment is increasing, too. According to Environmental Kuznets Curve Hypothesis at the early stages of economic development, especially in the areas which have intensive tourism activities, environmental destruction does not endure persistently. While tourism sector is progressing, economy gets a structural transformation and tends to knowledge-intensive sector and services. Increasing environmental sensitivity, enforcing environmental settings, better technologies and higher degree environmental consumptions accompany to these advancements. These interdependent advancements cause the reversing the tendency through the destruction of environment, on the other hand, cause improvement of distorted environment in the early periods of tourism growth. So, this improvement in environment increases the development in tourism. Thusly, the conclusion reached in the thesis gives us reliable estimation that; for Turkey and Antalya there is a condition analogous with Environmental Kuznets Curve is possible to say.