Örgütsel politika algısının iş yeri arkadaşlığına etkisi ve bireysel sonuçları
The effect of the organizational policy perception to the workplace friendship and its individual outcomes
- Tez No: 492276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada örgütsel politika algısı çerçevesinde, çalışanların birbirleri arasında geliştirdikleri işyeri arkadaşlıkları ve bireysel sonuçları incelenmiştir. Bu kapsamda, bu çalışmanın amacı, çalışanların sahip olduğu örgütsel politika algısının işyeri arkadaşlığı algısını nasıl etkilediğini belirlemek ve işyeri arkadaşlığının bireysel sonuçlar kapsamında işe bağlılık, işyeri nezaketsizliği, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini tespit edebilmektir. Araştırmanın evrenini Karabük Üniversitesi, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmada örgütsel politika algısının, işyeri arkadaşlığının, iş tatmininin, işe sarılmanın, işten ayrılma niyetinin ve işyeri nezaketsizliğinin derecesini belirleyebilmek için anket yönteminden yararlanılmıştır. Belirlenen hipotezlere ilişkin analizler ise yapısal eşitlik modellemesi kapsamında yol analizi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular kapsamında örgütsel politika algısının, işyeri arkadaşlıkları üzerinde anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, araştırmanın sonuçları yorumlanarak, gelecekte işyeri arkadaşlıkları konusunda yapılacak araştırmalar için bu çalışma, Türk yazınında, işyeri arkadaşlıkları konusundaki eksikliği gidermesi ve daha sonra bu konu üzerinde çalışmak isteyenlere rehber olması bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study workplace friendship, has been searched within the concept of the effect of the sense of organizational policy and to find its individual outcomes. The universe of this study is the Karabük University, Karabük training and research hospital. In this study, the survey has been conducted to analyse the degree of the sense of organizational policy, workplace friendship, job satisfaction, job commitment, intention to leave the job, and workplace incivility. The analyses regarding to the defined hypothesis has been done in path analysis within the concept of structural equation modelling. Within the concept of the findings, meaningful effects of the perception of politics on workplace friendship were found. Besides, after interpreting the results of the study, this thesis is important from the point of meeting the needs in Turkish literature about workplace friendship and it will be a guide for the ones who want to do further studies about workplace friendship.