Şehir morfolojisi açısından Yenişehir'in (Mersin) analizi
Analysis of Yenişehir (Mersin) in terms of city morphology
  1. Tez No: 492275
  2. Yazar: LİVAN OZAN ATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırma alanı Akdeniz Bölgesinin Adana bölümünde yer alan Yenişehir, Büyükşehir Belediyesi statüsündeki illerden olan Mersin İlinin metropol ilçelerinden olan Yenişehir İlçesinin merkezi olan aynı zamanda il merkezi konumundaki Mersin şehrinin bir bölümüdür. Şehrin doğusunda Müftü Deresi ile doğal sınırı olan Toroslar İlçesi ve Akdeniz İlçesi, batısında Mezitli İlçesi yer alırken kuzeyinde Emirler Mahallesi ve Çavak Mahallesi yer alır. Güneyi ise Akdeniz ile çevrilidir. Bu çalışmada; kurulduğu günden günümüze kadar şehirde meydana gelen değişimler ve şehirleşmenin temel unsurları incelenerek Yenişehir'de meydana gelen morfolojik değişimler açıklanmıştır. İlk etapta şehir, şehirleşme ve şehir morfoloji tanımları yapılıp daha sonra ise Yenişehir'in tarihsel süreç içerisindeki gelişimi ve şehirsel fonksiyonel özellikleri incelenmiştir. Elde edilen geçmiş yıllara ait uydu fotoğrafları, nazım imar planları, Yenişehir'in eski fotoğrafları ve bazı bulgular yorumlanarak şehir üzerinde meydana gelen morfolojik değişimler açıklanmıştır. Son olarak; meydana gelen bu değişimler yorumlanarak sürdürülebilir bir şehir yaratmak amacıyla alınması gereken önlemler ve geliştirilmesi gereken noktalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Researched area Yenişehir city, which is located in Adana district of Mediterranean Region, is the center of Yenişehir province of Greater Mersin metropolitan municipality as well as it is a neighborhood of Mersin city. At the east of the city Muftu Stream lies with the natural borders of Toroslar Sub-province and Akdeniz Sub-province, while Mezitli Sub-province is located at the West of the city there are Emirler Quarter and Çavak Neighborhood at the north. The south of city is surrounded by the Mediterranean. In this study; by examining changes occuring in the city from its inception to the present day and basic elements of urbanization, morphological changes occuring in Yenişehir are described. First of all“city, urbanization and urban morphology”definitions made and then Yenişehir's urban development within the historical process and functional characteristics are examined. By interpreting some of the findings, satellite photos of past years, land use plans and Yenişehir's old photos, morphological changes that occur on the city are described. Finally; by interpreting these changes, measures must be taken to create a sustainable city and needs must be developed are staded.