Mülteci Hukuku ve Türkiye'deki Suriyelilerin durumu
Refugee Law and the situation of the Syrians in Turkey
- Tez No: 492277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KÖKSAL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Birçok nedenden dolayı insanlar, ülkelerini terk etmek zorunda kalmışlardır. Mülteci sorunu, her zaman güncelliğini koruyan bir konu olmuş ve mülteciler konusu tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de önemli ve çözüm bekleyen bir sorun niteliğindedir. 2011 yılı sonrasında Suriye'de yaşanan iç çatışma sonucunda savaştan kaçan Suriyeliler Türkiye'ye sığınmıştır. Bu nüfus hareketliliği, Türkiye'nin son yıllarda karşılaştığı en büyük kitlesel göç dalgasıdır. Bu çalışmada göç, göçmen, iltica, mülteci, sığınmacı gibi kavramlar tanımlanarak, mülteci hukukunun gelişimi üzerinde duruldu. İnsan hakları çerçevesinde mülteci hakların neler olduğuna yer verilmiştir. Tezde asıl olarak Türkiye'deki Suriyelilerin genel durumu, yaşadıkları sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede Karabük Üniversitesi'nde okumakta olan Suriyeli öğrenciler üzerine yüz yüze anket tekniği kullanılarak bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda, Suriyeli öğrencilerin sorunları Türkiye geneli ile karşılaştırıldığında barınma, eğitim ve çalışma hayatı alanlarında önemli bir iyileşmelerin olduğu tespit edilmiştir. Ancak sağlık konusunda önemli sorunlarla karşılaştıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of many reasons, people have had to leave their country. The refugee issue has always been a topic that keeps updating and as in the case of refugee issues in all the countries of the world, Turkey is also an important issue and a solution to the problem. As a result of internal conflict in Syria after 2011, the Syrians who fled from the war took refuge in Turkey. This population movement is the largest mass migration wave Turkey has encountered in recent years. In this study, the concepts of immigration, immigrants, asylum, refugees and asylum seekers are defined and the development of refugee law is emphasized. As well as refugee rights in the context of human rights. In the thesis, the general situation of the Syrian in Turkey and the problems they experienced were tried to be determined. In this context, a survey was conducted on the Syrian students who were studying at Karabük University using face-to-face survey technique. As a result of the obtained data, it was determined that the problems of the Syrian students were significantly improved in the areas of education, living and working life when compared to the Turkey general. However, it has emerged that they encounter important health problems.