İşletmelerin stratejik yönelimleriyle iş sürekliliği yönetimi arasındaki ilişki: Türkiye'deki ilk 500 sanayi kuruluşu üzerinde yapılan araştırma
Relations between strategic orientations of businesses and business continuity management: Research on Turkey's first 500 industrial establishments
- Tez No: 492279
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İş Sürekliliği Yönetimi, (İSY) iş kesintisine yol açabilecek her türlü olaya karşı işletmenin dayanıklılığının arttırılması, kabul edilebilir bir sürede toparlanabilmesi ve önceden belirlenmiş seviyelerde kritik iş süreçlerini sürdürebilmesi amacıyla yapılan faaliyetler bütünüdür. Günümüzde iş sürekliliği, işletme stratejileriyle entegre olması gereken bir yönetim süreci olarak kendini göstermiştir. İSY gereklilikleri, işletmelere ek bir maliyet gerektirir ancak, muhtemel iş kesintisi risklerine karşı işletme dayanıklılığını arttırır. Kabul edilebilir seviye üzerindeki iş kesintileri işletmeleri batırabilir. Bu manada İSY stratejiktir. Stratejik yönelimler işletmelerin, üstün performans ve rekabet avantajı sağlayarak, rakiplerine göre daha iyi bir konum edinmek üzere, fonksiyonel alanlarda gerçekleştirdikleri değer yaratmaya yönelik stratejik seçim ve eğilimlerdir. Bu araştırmada işletmelerin stratejik yönelimlerinin iş sürekliliği yönetimi gerekliliklerinin yerine getirilmesi süreciyle ilişkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmanın evrenini, Türkiyenin 2015 yılı en başarılı ilk beşyüz sanayi firması oluşturmuştur. Araştırmada yüzyüze anket metodu uygulanmış ve anket ifadeleri beşli Likert tipi ölçeğe göre derecelendirilmiştir. İstatistiki analizler SPSS 20 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İlk olarak değişkenlere ait frekans tablolarına yer verilmiştir. Değişkenlere yönelik algıların, tanımlayıcı istatistiklere göre farklılık gösterip göstermediği Kruskal Wallis H testiyle analiz edilmiştir. İşletmelerin stratejik yönelimleriyle iş sürekliliği yönetimi arasındaki ilişkinin analizi için Spearman's rho korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre işletmelerin stratejik yönelimleriyle iş sürekliliği yönetimi arasında genel olarak pozitif ve zayıf bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, katılımcı işletmelerin en fazla pazar yönelimli oldukları ancak bütün yönelimleri birlikte kullanmayı tercih ettikleri anlaşılmıştır. İşletmelerin stratejik yönelimlerine paralel olarak, İSYS gerekliliklerinin yerine getirilmesi çerçevesinde yeterli kaynak tahsisinin yapılması, yetki ve sorumlulukların açıkça tayin edilmesi, sistem performans ölçütlerinin izlenmesi, kontrolü ve kayıt altına alınması konularında duyarlı olmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Business Continuity Management (BCM) is the whole set of activities carried out in order to increase the organizational resilience against any kind of business interruption, recover in an acceptable period and continue the critical business processes at predetermined levels. Today, business continuity has emerged as a holistic management process that must integrate with business strategies. BCM requirements necessitate additional investment costs but at the same time increase organizational resilience against business interruption risks. Long business discontinuity periods over accaptable limits may threaten firms' existence. In this concept BCM is a very strategic process for businesses. The concept of strategic orientation reflects businesses' strategic choices and directions in functional areas aiming to create value. By their strategic orientations businesses aim for a beter position among their rivals by gaining superior performance and competitive advantage. In this research, the relationship between strategic orientations of the enterprises and their business continuity management process has been examined. The universe of this research was Turkey's first five hundred most successfull industrial firms of the year 2015. Within this research, centennial survey method was used and the questionnaires were rated on a five-point Likert-type scale. SPSS 20 was used for analysis. After the frequency analysis, Kruskal Wallis H Test was used to analyse the difference between perceptions related to variables according to descriptive statistics Spearman's rho correlation test was applied to analyze the relationship between strategic orientations and business continuity management. According to the results of the research, it was determined that there is generally a positive and weak relationship between the strategic orientations of businesses and business continuity management. It is also understood that participating businesses are the most market-oriented, but prefer to use all orientations together at different levels. As a result, it is recommended that in parallel with their strategic orientation focus, the businesses should be attentive about efficient BCM requirements especially on resource allocation, clear authority and responsibility identification, controlling, monitoring and recording performance measures.