Obstacles to democratic transformation in the Arab region: A case study of Libya
Arap dünyasında demokratik transformasyon için engeller: Libya örneği
- Tez No: 492280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Arap dünyası, manda rejimlerinin monarşiye dönüşümü ve dış müdahaleler nedeniyle ciddi zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Arap Baharı'nı takiben Ortadoğu'daki siyasi durum, demokrasileri yavaşlatan ve hatta durduran bir görünüm arz etmiştir. Bu araştırmada, Arap ülkelerindeki mevcut demokratik dönüşüme genel bir bakış ve ciddi zorluklara neden olan olaylar silsilesi ele alınmıştır. Araştırma, Arap dünyasında demokratik dönüşüm zorluğunun çeşitli nedenlerini ortaya koymaktadır. Bunlar, tek parti zihniyeti ve siyasi yelpazenin darlığı, gerçekleşen siyasi değişiklikler, Arap Dünyası'nın demokrasi konusundaki mevcut görüşü ve Arap toplumunda demokratik kültür eksikliği. Arap dünyasında yaşanan tüm zorluklar Libya'nın demokratik dönüşümü konusunda da yaşanmıştır. Libya konusu, demokrasinin uygulanmasına dair uzlaşıya varılamaması, kabile ittifakları, Libya'nın güvensiz ortamı ve güvenlik güçlerindeki ayrımcı hareket gibi farklı unsurları da içermektedir.
Özet (Çeviri)
The Arab world had faced serious challenges with democratic transformation since the mandate times and the transformation of powers to monarchy and foreign protected political systems. Following the Arab Spring, many challenges became apparent to the monitors of the political situation in the Middle East, which delayed and even stopped the democratic. In this research, an overview of the current democratic transformation status is reviewed with the Arab countries, and the subsequent events which led into facing the several challenges in the process. The research gives several reasons to the di7culty of democratic transformation in the Arab world including; the one-party mentality and lack of political diversity, lack of political changes, the current view of the Arab World to democracy, and the lack of democratic experience in the Arab society. The speci:c case of the Libyan democratic transformation is reviewed, where the overall challenges to democracy in the Arab world applies, with variations to the Libyan case study, such as; lack of consensus on the way to implement democracy, the tribal alliances, the current security situation in Libya, and the separation plans by some of the Libyan forces.