Küreselleşme hareketleri içinde işyeri düzenlemesi ve bir matematiksel model
Plant layout in the globalization activity and a mathematical model
- Tez No: 89403
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Dünya önemli bir geçiş süreci yaşamaktadır. Teknoloji ve iletişimdeki hızlı ilerlemelerin bütünleşmeye doğru yönlendirdiği günümüz dünyasının önde gelen tartışmaların biri de, küreselleşme kavramı etrafında yoğunlaşmaktadır. Küreselleşme kavramından yola çıkarak, küresel pazar, küresel işletme, küresel yapın gibi kavramlar türetilmiş. Küreselleşmenin en önemli yanı üretimin globalleşmesidir. Küreselleşme olgusuyla beraber giderek artan ve çeşitlenen faaliyetlerin kontrolü küresel işletmeleri stratejik planlamaya zorlayan nedenlerden yalnızca biri olarak.sıralanabilir. Küreselleşen pazarlara paralel olarak işletme yönelimlerinde de küresel yaklaşımlar egemen olmaktadır. Küresel üretim birimleri oluşturmanın yanısıra organizasyon yapısında da bölgesel birimler oluşturması söz konusudur. Bütün bu gelişmeler beraberinde üretim sistemlerinde de değişimi gündeme getirmiştir. Sürekli üretim, kesikli üretim, proje tipi üretim, olarak adlandırılan geleneksel üretim sistemlerinin yanısıra, grup teknolojisi, hücresel üretim, tam zamanında üretim, esnek üretim gibi ileri üretim sistemleri de gündemde yerini almıştır. Grup teknolojisi tasarım ve üretimde parçaların benzerliğinin kullanımı ile üretimin verimliliğini artıran bir üretim felsefesidir. Grup teknolojisinin uygulanabilmesi için öncelikle birbirinden bağımsız üretim hücrelerinin oluşturulması gerekmektedir. Literatürde grup teknolojisi ile hücresel üretim eş anlamlı gibi kullanılmaktadır. Oysa ki, hücresel üretim sistemi, grup teknolojisinin üretime uygulanmasıdır. Hücresel üretim küçük bir sistemin etkin ve kontrol edilebilir olma özelliğini büyük bir siteme yansıtmaktır. Hücresel üretim, aynı zamanda üretim ile ilgili değişik konularda verimliliğin artırılmasına yardımcı olmaktadır. Hücresel üretimde makina grupları ve yapın ailesi oluşturmaya yönelik değişik kodlama yöntemleri ve matematiksel algoritmalar geliştirilmiştir. Bu matematiksel algoritmalardan birinin endüstri uygulaması gerçekleştirilerek sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world İs experiencing an important period of transition. Ona of the main subjects of discussion conterparary world which has been led to margers by rapid developments in technology and communication, intensifies around the concept of globalization. From the term of globalization the concepts such as global market, global management and global pruduct have been produced. The most important aspect of globalization is World-Class Manufacturing. With the concept of exponantially globalization, the control of increasing and varying activities may be considered only one of the reasons forcing management into strategical planing. In parallel to the global markets, global approaches dominate the management, as well. Beside forming global units of manifucturing, establishing regional units in the structure of the organization is in question. All these developments have also brought about the changes in manufacturing systems. Beside the traditional manufacturing systems, flow-shop, jop-shop andproject-shop, developed systems such as CIM, group technology, cellular manufacturing, Just-in time and flexible manufacturing have also become popular. The Group technology is the a philisophy of manufacturing which increases the productivity of manufacturing with the explotation the similarities of parts in design and production. In order to be able puthe group technology into effect, independent manufacturing cells should primarily be formed. In literature, the group technology and cellular manufacturing are used as synonymys where as, the system of cellular manufacturing is the practical application of the philosophy of group technology in manufacturing. The cellular manufacturing is the reflection of effective and centrallable nature of a small system on a big system. At the same time, cellular manufacturing helps to increase the productivity in different fields about manufacturing. In cellular manufacturing, for the purpose of establishing machine groups and product family, varied coding methods and mathematical algorithms have been developed. In this study, Industrial applications of two of these algorithms have been performed and the results have been evaluated. tC YÜKSEKÖ?RETİM KDRÎJİ4J DOKÜMANTASYON MERKÖ