Dayanıklılık çalışmalarında sigaranın belirlenen fizyolojik parametrelere etkisi
The Effect of smoking on the determined physical parameters in endurance training
  1. Tez No: 49228
  2. Yazar: ÖMÜR SUNAY ESEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
68 ÖZET Bu araştırmada sporla aktif olarak uğraşmamış 30 sigara içen ile 30 sigara içmeyen 60 kişi araştırmaya alınmıştır. Bu araştırmaya alınan kişilere günde yaklaşık 1 saat ve haftada 3 gün olmak üzere interval antrenman programı 8 hafta süreyle uygulanmıştır. Antrenman öncesi ve sonrası bulunan değerlerin sigara içilmesiyle ne derecede etkilendiği araştırılmıştır. Araştırma sonu cu olarak; kan basınçları ve kalp atım sayılarında istatistiksel olrak fark bulunmamıştır. Vital kapasitelerinde sigara içmeyenlerde hem litre, hem de yüzde olarak bir gelişme görülmüş, sigara içenlerde ise fazla bir şey farketmemiştir. Sonuç olarak; Dayanıklılık çalışmalarına tabi tutulan 60 kişiden aerobik kapasite (max VO2) ve vital kapasiteleri sigara içmeyenlerin olumlu yönde gelişirken, sigara içenlerde farklılık göstermemiştir. Kalp atım sayısı (nabız) ve kan basınçları her iki grup içinde istatis tiksel açıdan farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY In this research, 60 people who don't make any sports were observed. 30 of then were smokers and rest of them were non smokers. This 60 people were observed for one hour in a day and three days in a week. This interval training was continued for 8 weeks. Some results were taken before and after the interval training. According to these results, there is no statistical difference obser ved between the blood pressures and heart rate of these two groups. In vital capacity of non smokers, an improvement was seen in both litres and percentage. As a result, 60 people who applied endurance training, aerobic capacity (max VO2) and vital capacity was positvely changed in non smokers. But, smokers had no difference in heart Rate and blood presurerates had no statistical difference in both groups.