Psoriasis hastalarında, çocukluk çağı travması varlığının, travma dayanıklılığının, bağlanma özelliklerinin, depresyon-anksiyete varlığının ve duygu düzenleme güçlüğünün yaygınlığı ve hastalık şiddetine etkisi
In psoriasis patients; childhood trauma, resillience, depression-anxiety, attachment characteristics, emotion regulation prevalence and the effects of disease severity
  1. Tez No: 509637
  2. Yazar: EKİN ÖZGE AYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ÖĞRETMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Amaç: Psoriasis, kronik gidişli, tekrarlayıcı karakterde, inflamatuar bir deri hastalığıdır. Psoriasisin psikosomatik yönü uzun yıllardır merak edilmiştir. Hastalığın seyrinde ve atakların gelişiminde ruhsal etkenlerin rolü iyi bilinmektedir. Duygusal stres varlığında, psoriasisin daha şiddetli seyrettiği; psoriasislilerde anksiyete ve depresyonun daha sık olduğu birçok çalışmada belirtilmektedir. Çocukluk çağındaki olumsuz yaşam olaylarının, psoriasis gelişimine etkisini araştıran sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu çalışmalarda, psoriasis hastalarında çocukluk çağı travmalarının daha sık olduğu bildirilmiştir. Ruhsal dayanıklılığın psoriasislilerde daha düşük olduğu ve psoriasislilerin duygu düzenlemede güçlükler yaşadıkları belirtilmektedir. Güvensiz bağlanma da genel toplumdan daha sıktır. Bu çalışmada, psoriasis hastalarında çocukluk çağı travmalarını, travmaya ruhsal dayanıklılığı, yetişkin bağlanma özelliklerini, anksiyete ve depresyonu, duygu düzenlemede yaşanılan güçlükleri ve bu etkenlerin hastalık şiddetine olan etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Literatürde; psoriasis hastalarında çocukluk çağı travmalarını, bağlanmayı, duygu düzenlemeyi, dayanıklılığı, depresyon ve anksiyeteyi aynı anda, aynı hasta grubunda değerlendiren başka bir araştırma bulunamamıştır. Yöntem: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yerel Etik Kurul Komitesi onayı doğrultusunda, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Polikliği'ne başvurmuş, psoriasis tanısı almış, çalışmaya katılmayı kabul eden 73 hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak, çalışma hastalarıyla benzer yaş ve cinsiyette, psikosomatik yakınması, psikiyatrik hastalığı, psoriasisi olmayan 70 kişi, randomize olarak seçilmiştir. Hasta ve kontrol grubu bilgilendirilerek, yazılı onam alınmıştır. Hasta ve kontrol grubunun, yaş, cinsiyet, boy, kilo, sigara-alkol kullanımı, ek hastalık varlığı, psikiyatrik hastalık varlığı, aile öyküsü, hastalık süresi gibi bilgilerinin yer aldığı sosyodemografik veri formu doldurulmuştur. Hastaların, psoriasis tutulum alanları ve PAŞİ skoru kaydedilmiştir. Hastalarla görüşerek ve aynı zamanda kağıt kalem yöntemi ile İlişki Ölçekleri Anketi, sadece kağıt kalem yöntemi ile Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği, Yetişkinler İçin Dayanıklılık Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği doldurulmuştur. 18 yaş altı, zihinsel kapasitesi ölçekleri doldurabilecek yeterlilikte olmayan, okuma-yazma bilmeyen hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Sonuçlar kontrol grubuyla ve PAŞİ ile kıyaslanıp, Binary Lojistik Regresyon Backward Conditional modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular:Hasta grubunun Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği'nin toplam puanı ortalaması 43,2±12,9, kontrol grubunun ortalaması 31,6±6,9'du, hasta grubunun Ruhsal Dayanıklılık Ölçeği toplam puanı ortalaması 109,9±23,6, kontrol grubunun ortalaması 137,5±14,1'di, hasta grubunun İlişki Ölçekleri Anketi'nin güvenli bağlanma alt tipi puanı ortalaması 4,1±1,1, kontrol grubunun ortalaması 5,2±0,9'du, hasta grubunun Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği'nin anksiyete alt tipi puanı ortalaması 9,6±4,6, kontrol grubunun ortalaması 5,6±3,1'di, hasta grubunun Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği'nin depresyon alt tipi puanı ortalaması 7,2±4,3 kontrol grubunun ortalaması 3,2±2,4'tü, hasta grubunun Duygu Düzenleme Ölçeği'nin dışa vurumun baskılanması alt tipi puanı ortalaması 15,6±5,7, kontrol grubunun ortalaması 13,1±4,6'ydı ve bu farklar istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,0001). Tartışma ve Sonuç: Psoriasis, psikosomatik yönü uzun yıllardır araştırılan, kronik, inflamatuar bir hastalıktır. Çocukluk çağında yaşanılan olumsuz olaylar, bakım veren ile kurulan ilişkinin ve bağın niteliği, duygu düzenleme stratejileri ve kişinin ruhsal dayanıklılığı, psikosomatik hastalıkların gelişiminde rol oynayan ruhsal etkenlerdir. Psoriasislilerde anksiyete ve depresyon varlığı kontrollerden yüksek saptanmış olup, birçok çalışmada alevlenmeyle ilişki kurulmuştur. Bu çalışmada görüldüğü üzere ruhsal etkenler, psoriasislilerde, kontrol grubundan daha fazladır ve hastalığın ortaya çıkışında gerek immunolojik etkileriyle, gerekse somatizasyon yoluyla rol almaktadırlar. Ruhsal etkenlerin PAŞİ ile ilişkisi bu çalışmada kurulamamıştır. PAŞİ skoru şiddetli saptanan hasta sayısı yeterli olmadığından, PAŞİ'yle ruhsal etkenlerin ilişkisini aydınlatacak daha geniş örneklemli araştırmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, psoriasis hastalarına multidisipliner yaklaşımın ve ruhsal faktörleri değerlendirmenin önemi bir kez daha ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Psoriasis is a chronic, recurrent, inflammatory skin disease. Psychosomatic aspect of psoriasis has been wondered for many years. The role of psychological factors in the development of the disease is well known. In the presence of emotional stress, psoriasis is more severe; many studies have indicated that anxiety and depression are more common in psoriasis. There are limited studies investigating the effects of adverse life events in childhood on the development of psoriasis, and if the frequency of trauma has increased. Psychological durability is lower in psoriasis and psoriasis patients has difficulties in emotion regulation. Insecure attachment characteristics are more frequent than the general population. To our knowledge, there isn't any study in the literature, evaluating childhood traumas, attachment, emotional regulation, resillience, depression and anxiety in the same patient group. Method: Seventy-three patients who were admitted to Çanakkale Onsekiz Mart University Medical Faculty Skin and Venereal Disease Policlinic, who were diagnosed with psoriasis and who agreed to participate in the study were included in accordance with Çanakkale Onsekiz Mart University Local Ethics Committee approval. As the control group, 70 patients with similar age and sex, psychosomatic complaints, psychiatric disorder, psoriasis were randomly selected. Patient and control group were informed and written consent was obtained. A sociodemographic data form containing information such as age, gender, height, weight, smoking, alcohol use, presence of psychiatric illness, family history, disease duration were filled in by the patient and control group. Patients' psoriasis involvement areas and PASI scores were recorded. Hospital Anxiety Depression Scale, Adults Durability Scale, Emotion Regulation Scale and Childhood Trauma Scale were filled with the questionnaires and also by using the paper scale questionnaire. Patients under age of 18, illiterate patients who are not competent enough to fill the scales or patients with mental retardation have not been included in the study. The results were compared with control group and PASI analyzed using Binary Logistic Regression Backward Conditional model. Results: The average total point of the Childhood Trauma Scala of the patient group is 43,2±12,9, the control group is 31,6±6,9, psychological endurance of the patient group is 109,9±23,6, the control group is 137,5±14,1. The average point of the“confidently affection”subgroup of the Relationship Scales survey is 4,1±1,1 for the control group and, 5,2±0,9 for the patient's group. The average point of the“anxiety”subgroup of the Hospital Anxiety Depression Scales is 9,6±4,6 for the control group and, 5,6±3,1 for the patient's group. The average point of the“depression”subgroup of the Hospital Anxiety Depression Scales is 7,2±4,3 for the control group and, 3,2±2,4 for the patient's group. The average point of the“inhibition of expression”subgroup of the Emotion Regulation Scales is 15,6±5,7 for the control group and, 13,1±4,6 for the patient's group. These differences are statistically significant (p=0,0001). Discussion and Conclusion: Psoriasis is a chronic, inflammatory disease that has been investigated for many years. Negative events in childhood, the nature of the relationship established with the caregiver, the nature of the connection, emotional regulation strategies and the psychological well-being of the person are the psychological factors that play a role in the development of psychosomatic diseases. Anxiety and depression were found higher in psoriasis than in controls, and many studies have also been associated with exacerbation. As seen in this study, these psychological factors are greater in the psoriatic group than in the control group, and they play a role either by somatization, or by the immulogic effect on the appearance of the disease. The relation of psychic factors to PASI was not established in this study. As the number of patients with severe PASI scores is not sufficient, there is a need for larger sample surveys to clarify the association of psychiatric factors with PASI. In this study, multidisciplinary approach to psoriasis patients and the importance of evaluating psychological factors were revealed once again.