Adli tıp yönünden pnömotoraks ve hemotoraks
Hemothorax and pneumothorax in the point of view in forensic medicine
- Tez No: 49227
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. ÖZER KENDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 1991-1995 yılları arasında A.Ü. Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahi Anabilim Dalında tedavi görmüş 57 pnömotoraks, 15 hemotoraks ve 40 hemopnömotoraks olmak üzere toplam 1 12 vaka incelenmiştir. Yapılan tarama ve incelenen literatür bilgileri ışığında radyolojik olarak bir hemitoraks alanının %15'ini geçmeyen pnömotoraks ve 300 mlt'nin altındaki hemotoraks vakalarına gözlem ve vital bulguların takibi sonucu rapor düzenlenmesi; %15'in üzerindeki pnömotoraks ve 300 mlt'nin üzerindeki hemotoraks vakaları ile tüp torakostomi ve torakotomi gerektiren tüm toraks travmalarında ise hayati tehlike raporu verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Vücut genel çalışma gücünden kaybın tespitinde ise, travma sonrası solunum fonksiyon testi, kan gazları, perfüzyon-ventilasyon ve radyonüklid sintigrafi sonuçlarına göre tespit edilecek akciğer fonksiyon kaybının ancak şahsın travmadan önceki solunum fonksiyonunu gösteren testlerin mevcudiyetinde, Adli Tıp açısından kıymetli olacağı ve maluliyet raporunun düzenlenmesinde esas teşkil edeceği kanaatine varılmıştır. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 112 thorax injury cases who were treated in Thorax Surgery department of A.U.F.M. between 1991 and 1995 were evaluated. 57 of these were pneumothorax, 15 were hemothorax and 40 were hemopneumothorax. Under the light of literature findings, we concluded that, in unilateral pneumothorax which is not more than 15% of this hemithorax area and unilateral hemothorax which is less than 300 mlt, vital signs should be taken under consideration. On the other hand in the case of pneumothorax which is more than 15%, hemothorax which is more than 300 mlt and thorax injuries which need tube thoracostomy and thoracotomy should be considered as life threatening injuries. In medicolegal evaluation the loss of the general body working capacity; posttraumatic lung function capacity test, blood gases, perfusion - ventilation and radionukleate scintigrapy results are established but the loss of lung function capacity test is only valuable when the pretraumatic lung function capacity tests are exist, then in the point of forensic medicine it will be valuable and this is the main principle in writing the disablement report. 47