Buhara Emirliği üzerinde Rus-İngiliz nüfuz mücadelesi (1807-1868)
Battle of reign between Russian-British on Bukhara Emirate (1807-1868)
  1. Tez No: 492329
  2. Yazar: TÜRKBEYİ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKİN EKREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
XIX. yüzyılda Türkistan, büyük devletler arasında bir çatışma sahnesi olmuştur. Bu dönemde Türkistan'ın sahip olduğu ekonomik kaynaklar ve önemli ticaret yolları üzerinde bulunması nedeniyle Rusya ve İngiltere birbirleriyle kıyasıya rekabet etmişlerdir. Rusya'nın yayılmacı siyasetine karşılık, İngiltere'nin sömürgelerini korumak amacıyla mücadele ettikleri bu dönemde Buhara Emirliği özel bir konuma sahip olmuştur. Buhara'nın Türkistan'ın ekonomik ve siyasi merkezinde bulunması nedeniyle her iki devlet bu hanlığı kendi taraflarına çekmeye çalışmışlardır. Ancak, bu diplomatik mücadele Buhara Emirliği'nin zayıflamasına ve sonunda Rus nüfuzu altına girmesine neden olmuştur. Anahtar Sözcükler Rus, İngiliz, Türkistan, Buhara.
Özet (Çeviri)
In the 19th Century, Turkestan became a scene of conflict between great states. In this period, Russia and Britain competed each other because of economic resources and important trade routes of Turkestan. Bukhara Emirate had a special position during this period when Britain was trying to protect its colonies against expansionist policy of Russia. Due to Bukhara is located economic and political center of Turkestan, both states tried to attract this khanate to their sides. However, this diplomatic struggle led to weakening of Bukhara Emirate and ultimately enter to Russian influence. Keywords Russian, British, Turkestan, Bukhara.