Kosova'da bulunan geç dönem Osmanlı duvar resimleri ve boyalı nakışlar
Late Ottoman wall paintings and painted decoration in Kosovo
- Tez No: 492330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PELİN ŞAHİN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 484
Özet
Duvar resimleri Osmanlı Devleti'nin geç döneminde yeni bir sanat türü olarak ortaya çıkmıştır. 18. yüzyılda saray ve çevresinde yapılmaya başlanan bu resimler, Anadolu ve Balkanlar'a da yayılmıştır. Bu tezin konusu Kosova'da bulunan geç dönem Osmanlı duvar resimleri ve boyalı nakışlarıdır. Yapılan araştırmalarda on sekiz yapı tespit edilmiştir. Tespit edilen bu yapılardaki duvar resimleri ve boyalı nakışların yedisi ya günümüze ulaşamamış ya da orijinalliğini kaybetmiştir. Bu durumun en önemli nedeni ise 1998-1999 Kosova Savaşı sırasında binaların zarar görmesi ve ardından yapılan restorasyonların yanlış ve yetersiz olmasıdır. Tezde duvar resimleri ve boyalı nakışların, yapı bazında ele alınmakla beraber bir bölge değerlendirmesi üzerinde de durulmuştur. Duvar resimlerinin konuları, sanatçı sorunları, ikonografik çözümlemeleri, ve merkez-taşra ilişkisi içindeki yerleri irdelenmiştir. Bununla beraber sanatçıların duvar resimleri ve boyalı nakışların yapımında yararlandıkları görsel kaynaklar üzerine çıkarımlar yapılmıştır. Çalışma kapsamında araştırılan konulardan biri ise savaşın yıkıcılığı ve yanlış restorasyonların duvar resimleri ve boyalı nakışlar üzerindeki olumsuz etkileridir. Bu doğrultuda eski fotoğraflar ve arşiv belgeleri incelenmiş, duvar resimlerinin ve boyalı nakışların dünü ve bugünü üzerine bir fikir elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Subsequent to its emergence as a new art form in and around the imperial palace in Istanbul, the mural extended to the late Ottoman Anatolia and Balkans. This thesis deals with such Ottoman murals and decoration executed in Kosovo. During the research, 18 buildings with murals were located; 7 of which did not continue in their original states or disappeared completely. While the Kosovo War of 1998-1999 was the foremost reason of destruction or damage, post-war restorations proved to be inadequate and wrong. In this thesis, each mural is evaluated individually, and discussed within the regional context. The themes, artistic problems, and iconographic analyses of the wall paintings and decoration as well as their place in the center-periphery relationship are scrutinized. Furthermore, conclusions are drawn with regard to visual sources that the artists made use of. Another topic investigated in this study is the destruction brought about by war and the repercussions of wrong mural restorations. Accordingly, old photographs and archival documents were investigated leading to an attempt to construct an idea about the past and present of the wall paintings and decoration.