Kosova'da leylek (Ciconia ciconia)'in dağılımı, göçü ve populasyon dinamiği
Distribution, migration and dynamic of Kosovo white stork (Ciconia ciconia) population
- Tez No: 546077
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARATAŞ, DR. WOLFGANG FIEDLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
2017 ve 2018 yıllları ilkbaharında başlayan bu çalışmada, Kosova'daki Leylek (Ciconia ciconia) populasyonlarının dağılım, göç ve dinamiği ilk kez araştırılmıştır. Daha önceden bilinen 22 yuvaya ilaveten bulunan 61 yeni yuva ile birlikte ülke genelindeki toplam yuva sayısı 83'e ulaşmış ve 72'si yavru çıkartan başarılı çiftler olduğu görülmüştür. Başarılı çiftler toplamda 461 yavru yetiştirmiştir. Kullanılan bütün yuvalara göre yavru sayısı iki yıllık toplamda 3,18 ve başarılı çiftlere göre yavru sayısı ise toplamda 3,19 olarak bulunmuştur. Ortalama üreme yoğunluğu, 100 km2'de 0,013 üreyen çift olarak hesaplanmıştır ve biyolojik populasyon yoğunluğu, 100 km2 nehir havzası başına düşen çiftlerin sayısı, toplamda 4,83 olarak belirlenmiştir. Kaydedilen yuvaların % 48,61'i farklı elektrik direklerindedir. Kaydedilen yuvaların çoğunluğu kuru tarım alanlarında (% 39,95) (CAÖ sınıfı 211) ve karışık tarım alanlarında (% 18,85) bulunmaktadır (CAÖ sınıfı 242). Kosova'daki ilk leylek takibi 2016-2018 yıllarında bu çalışmalar sırasında gerçekleştirilmiş ve 8 yavru leyleğe GPS vericileri takılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda Kosova'da üreyen leyleklerin Orta, Doğu ve Güney Afrika'daki kışlama bölgelerine ulaştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study during 2017 - 2018 for the first time in Kosovo the research on distribution, migration and population dynamics of the Kosovo White Stork was made. 61 new nests were found in the whole country territory and together with 22 known nests the total population is estimated to 83 nests and 72 breeding pairs. In total 461 chicks raised in the succesfully nests. Breeding success for the country territory during the observation period of all breeding pairs was 3.18, and 3.19 of all breeding pairs that raised chicks. The mean breeding density, breeding pairs/100 km2 of country territory, was 0.013 and the biological population density, breeding pairs/100 km2 of river basin was 4.83. 48.61 % of all recorded White Stork nests were located on various poles. The majority of the recorded nests (39.95 %) were located in non-irrigated arable land (CLC class 211), followed with those in the areas of complex cultivation patterns (CLC class 242) – 19 %. White Stork tracking was possible for the first time to track with GPS loggers in 2016 - 2018 for 8 juveniles from the population in Kosovo. Our results enable us to document, for the first time, the passage of White Storks from their breeding ground in Kosovo into the wintering places in central eastern and southern Africa.