Davranışsal iktisat perspektifinden vergi uyum analizi
An analysis of tax compliance from the perspective of behavioral economics
  1. Tez No: 492352
  2. Yazar: İREM DİDİNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEM SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmasının hedefi, Türkiye'de vergi uyumunu yerleşik ve davranışsal iktisat perspektifinden karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu amaçla melez bir tasarım hazırlanmıştır. Caydırıcılık modeli ve deneysel tekniklere ilişkin bileşenleri eşanlı olarak içeren özgün nitelikte melez uygulama aracılığıyla çeşitli hipotezler sınanmıştır. Analiz sonuçları sosyo-psikolojik faktörlerin vergi uyumu üzerindeki etkisinin standart model çerçevesinde vurgulanan caydırıcılık odaklı etkenlerden daha kuvvetli olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to study tax compliance in Turkey from the perspective of mainstream and behavioral economics, comparatively. To achieve this aim, a hybrid design is introduced. A number of hypotheses are tested by this novel hybrid approach which uses the components of the deterrence and experimental model, simultaneously. The results indicate that the influence of socio-psychological factors on the tax compliance is stronger than the factors which are prioritized by the deterrence model.