Yaşam memnuniyeti perspektifinden mutluluk ekonomisine bakış: Gaziantep ili alan çalışması
A perspective on the economics of happiness from the viewpoint of life satisfaction: A field study in the province of Gaziantep
  1. Tez No: 992254
  2. Yazar: KERİME NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA BALCI İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Ekonomik büyüme ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkiye yönelik ilgi giderek artmakta; ekonomik politikaların bireylerin mutluluk düzeyleri üzerindeki etkisi önem kazanmaktadır. Mutluluk ekonomisi, yalnızca gelir düzeyini değil, yaşam doyumu ve öznel iyi oluşu da inceleyen; ekonomik faktörlerin yanı sıra sosyodemografik unsurları da dikkate alan bir alandır. Bu alanda Easterlin Paradoksu (1974) temel bir yaklaşım niteliği taşımakta; beklenti, karşılaştırma ve uyum gibi psikolojik mekanizmalar ise günümüzde geniş veri setleri ve ekonometrik yöntemler aracılığıyla ölçülebilir hâle gelmiştir. Bu tez çalışması, mutluluk ekonomisi kavramının davranışsal iktisat içindeki yerini, iktisadi düşünce tarihi içerisindeki gelişimini ve güncel literatürü kapsamlı biçimde incelemektedir. Ayrıca, yaşam doyumu perspektifinden hareketle Gaziantep ili özelinde bireylerin öznel iyi oluş düzeylerini etkileyen faktörler ampirik olarak analiz edilmektedir. Araştırma, Gaziantep ilinde farklı sektörlerde çalışan bireylerden çevrim içi anket yöntemiyle elde edilen 364 gözleme dayanmaktadır. Anket formu; demografik değişkenler ile günlük yaşam mutluluğu ve iş yaşamı doyumuna ilişkin ölçeklerden oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş, normallik testleri sonrasında parametrik yöntemler tercih edilmiştir. Analiz kapsamında bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular, yaşam doyumu ile iş doyumu arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca yaş değişkenine göre mutluluk düzeylerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre günlük yaşam mutluluğu, iş yaşamı doyumunun güçlü ve anlamlı bir belirleyicisidir. Bu çalışma, Gaziantep ili özelinde mutluluk ekonomisi alanında gerçekleştirilen ilk ampirik araştırma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
There is a growing interest in the relationship between economic growth and subjective well-being, and the role of economic policies in shaping individual happiness has become increasingly significant. Happiness economics is a field that examines not only income levels but also life satisfaction and subjective well-being, taking into account both economic and sociodemographic factors. The Easterlin Paradox (1974) constitutes a foundational approach in this literature, while psychological mechanisms such as expectations, social comparison, and adaptation have become measurable through large-scale datasets and advanced econometric methods. This thesis examines the position of happiness economics within behavioral economics, its historical development in economic thought, and the current literature on the subject. In addition, the study empirically investigates the factors affecting individuals' subjective well-being levels in Gaziantep province from a life satisfaction perspective. The empirical analysis is based on 364 observations obtained through an online survey conducted with individuals working in various sectors in Gaziantep. The survey includes demographic variables as well as scales measuring daily life happiness and job satisfaction. The data were analyzed using the SPSS software package, and parametric methods were applied following normality tests. Independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and regression analyses were employed. The findings reveal a positive and statistically significant relationship between life satisfaction and job satisfaction. Additionally, significant differences in happiness levels were observed across age groups. Regression results indicate that daily life happiness is a strong and significant predictor of job satisfaction. This thesis represents the first empirical study conducted on happiness economics in Gaziantep province.