Azınlıklarla sosyal hizmet: Türkiye'de yaşayan azınlıkların toplumsallaşma deneyimleri ve sosyal politika gereksinimleri
Social work with minorities: Socialization experiences of minorities living in Turkey and their needs of social policy
  1. Tez No: 492359
  2. Yazar: SERHAT TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Political Science, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yaşayan azınlık toplulukları ve üyelerinin; sosyal hizmet değerleri ve uygulaması ile sosyal politikalar bağlamında haklar açısından genel çerçevedeki yerini değerlendirmek, gereksinimlerinin neler olduğunu tespit etmek, toplumsal düzende oluşturdukları toplumsallaşma ve sosyal destek mekanizmalarını keşfetmektir. Bu amaç doğrultusunda, azınlık topluluklarına mensup bireylerden bir Bulgar, dokuz Ermeni, dört Rum, yedi Süryani ve beş Yahudi olmak üzere 26 katılımcı ile sosyal hizmet alanında çalışmalar yürüten dokuz profesyonel meslek elemanı olmak üzere toplam 35 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de yaşayan azınlıkların yaşadıkları sorunlara ayrıntılı bir şekilde eğilme ve sosyal politikalar şemsiyesi altında sosyal hizmet disiplininin bulunduğu yeri irdeleyebilme açısından araştırma nitel bir yapıda tasarlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler; kavramlarla azınlık olmak, azınlıkların toplumsallaşma süreçleri, azınlıkların hakları ve gereksinimleri, azınlıkların hakları ve gereksinimleri ile ilgili sorunlara yönelik çözümler, azınlıklara yönelik sosyal politika ve sosyal hizmet olmak üzere beş ana tema üzerinden analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, Türkiye'de yaşayan azınlık topluluklarına ve ihtiyaçlarına yönelik kamu tarafından sunulan sosyal hizmet uygulamaları konusunda eksiklikler bulunduğu saptanmıştır. Bu durumun da azınlık topluluklarının kendi içlerinde toplumsallaşma kalıpları oluşturmasına ve kendileri için sivil bir sosyal hizmet ağı yaratmasına sebep olduğu keşfedilmiştir. Azınlık topluluklarına mensup bireyler sosyal hizmet gereksinimleri olduğunu ve ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerin planlanması yönündeki taleplerini dile getirmiştir. Araştırma, bu talep ve öneriler doğrultusunda sosyal hizmetin azınlıklarla çalışma boyutunda mikro, mezzo, makro önerilerle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the situation of rights of minority members and communities living in Turkey in terms of social policies within the general framework under the values and practice of social services, to determine what their needs are, and to discover socialization and social support mechanisms created by them in the social order. In accordance with this purpose, in-depth interviews were conducted with a total of 35 participants including 9 professional staff working in the field of social services and 26 participants - one Bulgarian, nine Armenians, four Greeks, seven Assyrians and five Jews - among individuals belonging to minority communities. The study was designed as a qualitative research in terms of focusing the problems faced by minorities in Turkey in a detailed manner and evaluating the situation of social service discipline within the scope of social policies. Data obtained from interviews were analyzed for five main themes including being a minority with concepts, socialization processes of minorities, rights and needs of minorities, solutions to problems related to the rights and needs of minorities, and social policy and social work for minorities. As a result of the research, it was found deficiencies in terms of social services offered by the public for the minority communities living in Turkey and their needs. It was also discovered that this situation is caused minority communities to form socialization patterns within themselves and to create a civil social service network for them. Individuals belonging to minority communities expressed that they need social work services, and their demand for planning the services for their needs. The research was concluded with micro, mezzo, macro proposals in terms of working with minorities of the social work according to these demands and suggestions.