İş yükü ile iş-aile çatışması arasındaki ilişkide işe tutkunluk ve algılanan örgütsel desteğin etkisi: Alışveriş merkezi çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of work engagement and perceived organizational support on the relationship between workload and work-family conflict: A research on shopping mall employees
- Tez No: 492363
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AZİZE ERGENELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı iş yükü ile iş-aile çatışması arasındaki ilişkide işe tutkunluğun aracılık etkisinin örgütsel desteğin seviyesine bağlı olup olmadığını araştırmaktır. Veriler, anket yoluyla Ankara'nın farklı alışveriş merkezlerinde çalışan 358 satış temsilcisinden toplanmıştır. Çalışmanın araştırma hipotezi, SPSS Process makrosu kullanılarak düzenleyici aracılık analizi (moderated mediation analysis) ile test edilmiştir (Hayes, 2013). Elde edilen bulgular, iş yükü ile iş-aile çatışması arasındaki ilişkide işe tutkunluğun aracılık etkisinin örgütsel desteğin seviyesine bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Şöyle ki, işe tutkunluk, iş yükü ile iş-aile çatışması arasındaki ilişkide, sadece algılanan örgütsel desteğin yüksek olduğu durumda aracı faktör görevi görmektedir. Buna göre, çalışanların örgütsel destek algıları arttıkça, iş yükü algısının iş-aile çatışması üzerindeki arttırıcı rolü işe tutkunluğun aracı rolüyle azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the mediating effect of work engagement between work load and work-family conflict contingent upon the levels of organizational support. The data are gathered via survey from 358 sales representatives working in different shopping malls of Ankara. The research hypothesis of the study is tested by moderated mediation analysis using Process macro of SPSS (Hayes, 2013). Findings revealed that the mediating effect of work engagement between work load and work-family conflict is contingent upon the levels of organizational support. That is, work engagement acts as a mediating factor between work load and work-family conflict relationship, only when perceived organizational support is high. Accordingly, as employees' perceptions of organizational support increase, the increasing role of the perceived work load on work-family conflict is decreased by the mediating role of work engagement.