Eşleri cezaevinde bulunan kadınların yaşadıkları sorunlar ve başa çıkma becerileri: Altındağ Sosyal Hizmet Merkezi örneği
The experienced problems and coping skills of the women which husbands are in the prison: Altındağ Social Service Center example
- Tez No: 492371
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ DEMİRÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Araştırmanın amacı sosyal ekonomik destek hizmeti alan ve eşleri cezaevinde bulunan hükümlü eşlerinin yaşadıkları sorunları, gereksinimlerini belirlemek ve başa çıkma tarzları ile ilişkilerini değerlendirmektedir. Araştırma Altındağ Sosyal Hizmet Merkezi'nden sosyal ekonomik destek hizmeti (SED) alan ve eşleri cezaevinde bulunan 59 kadın ile Eylül – Ekim ayları arasında yapılmıştır. Nicel veriler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü'nde ve Ankara Altındağ Sosyal Hizmet Merkezi'nde dosyası bulunan SED hizmetinden yararlanan kadınlarla araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu ve başa çıkma tarzı ölçeği ile yüz yüze görüşerek toplanmıştır. Ölçeğin kullanılabilmesi için gereken araştırmacı onayı ve etik kurul izinleri alınmıştır. Görüşme formu aracılıyla elde edilen veriler bilgisayar ortamında ''SPSS 15,0 (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı)'' programı kullanılarak çözümlenmiştir. Eşleri cezaevinde bulunan kadınların bazı özellikleri ile başa çıkma tarzları arasındaki ilişkiler incelendiğinde en fazla çaresiz yaklaşım, boyun eğici yaklaşım ve kendine güvenli yaklaşım ile istatistiki olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Kadınların yaşları, hayatı boyunca çalışma durumları, profesyonel destek gereksinimleri, sosyal yaşama katılım durumu, arkadaşları ile ile ilişkileri, komşularla ilişki değişikliği ve gelecek planları ile çaresiz yaklaşım arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmektedir. Kadınların eşleri cezaevine girmeden önce ve girdikten sonra semtin güvenliğine ilişkin görüşleri, sosyal yaşama katılım durumu ile sosyal destek arama yaklaşımı puanları arasında ilişki olduğu belirlenmiştir. Kadınların hayatı boyunca çalışma durumu, eşleri cezaevine girmeden önceki temel ihtiyaçlarını karşılama yeterliliği, sosyal güvence durumu, semtten memnun olma durumları, komşu ve akrabadan baskı görme durumları, gıda gereksinimlerinin karşılanması ve SED alma süresi ile kendine güvenli yaklaşım arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kadınların hayatı boyunca çalışma durumu, fiziksel rahatsızlıkları, sosyal güvence durumu, çocuk bakımında sorun yaşama durumu ve sosyal hizmet uzmanları ile ilk karşılaşma değerlendirmesi ile boyun eğici yaklaşım arasında ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify and assess the social problems and needs of women who's receiving social economic support and whose husbands are in the prison. The reason I chose to work on this issue is that there are very few researchers in social work literature. The research was realized between September and October. The life stories of 59 women whose husbands are convicted and in the prison, who have social economic support service from Altındağ social service centre are discussed. In other words, after the husband's entry into prison, the changing life processes and coping experiences in this process have been studied. Quantitative data were gathered by interviewing face-to-face interview form and interview form prepared by the researcher to determine the characteristics of the women benefiting from the social and economic support services provided by the Ministry of Family and Social Policies in Ankara Provincial Directorate and Ankara Altındağ Social Service Centre. In order to be able to use the scale, necessary researcher approval and ethics committee permissions were obtained. The data obtained via the interview form were analysed using the SPSS 15.0 (Statistical Program for Social Sciences) program in a computer environment. When the relationships between the coping styles of the women were examined, statistically significant relationships were found with the most desperate approach, submissive approach and self – confident approach. When we look at the correlations between the characteristics of women and their coping styles, it is seen that the ages of women, working status throughout life, professional support needs, participation in social life, relations with friends, relationship with neighbours and future plans are related to desperate approach. It is seen that there is a relationship between the opinions of women before and after their husbands entering the prison and their opinions about the security of the community, the participation status in social life and the social support search approach scores. It has been determined that women lifetime employment status, their ability to satisfy basic needs before their husbands entering the prison, social security status, satisfaction with the neighbourhood, relatives with neighbours, satisfy their food needs, support period is in relationship with a self – confident approach. It appears that women's lifetime employment status, physical disabilities, social security status, child care problems, and first encounter evaluation with social workers are related to the submissive approach.