Eşi cezaevinde bulunan kadınların toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında yaşadıkları görünmez mağduriyet
Invisible victimization experienced by women within the context of gender roles whose spouses are incarcerated
  1. Tez No: 894661
  2. Yazar: RÜMEYSA GÜL ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLİHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Cezaevi, yalnızca cezaevine giren kişiyi değil onun ailesini de etkileyen kümülatif etkiye sahip bir süreçtir. Cezaevine giren kişinin kamusal alanda kadına oranla daha fazla söz hakkı olan bir erkek olması durumunda ise, tüm aile birçok açıdan etkilenmektedir. Bu çalışmada eşi cezaevinde bulunan kadınların yaşadıkları sorunlar, toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, eşleri cezaevinde bulunan 12 kadın katılımcıdır. Kartopu örneklemesi ile ulaşılan katılımcılar ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılarak kadınlara söz hakkı verilmiş ve deneyimlerini aktarmaları için olanak sağlanmıştır. Katılımcıların deneyimleri ile elde edilen bulgulara; demografik bilgiler, eş ile ilişkilerine dair bulgular, eşin cezaevine girmesi ile yaşananlara ilişkin bulgular (eşin cezaevine girmesine ilişkin ve atılı suça ilişkin tepkiler ile cezaevi ile yeniden sosyalizasyon), eşlerinin cezaevine girmesi sonrası yaşam deneyimleri, yaşanan sıkıntılarla başa çıkma yöntemleri, katılımcıların tahliye sonrası beklentilerine ve endişelerine dair bulgular, eşi tahliye olan katılımcıların deneyimleri adlı temel başlıklar altında yer verilmiştir. Ataerki ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle ikincil konuma itilen kadınlar, eşlerinin cezaevine girmesi ile katlanan dezavantaja maruz kalmaktadır. Araştırmanın sonuçları; yaşanan sıkıntıların ataerki, toplumsal cinsiyet rolleri ve cinsiyetler arası eşitsizlik ile yakından bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Prison is a process that has a cumulative impact not only on the incarcerated individual but also on their family. When the incarcerated person is a man who traditionally holds more authority in the public sphere compared to a woman, the entire family is affected in multiple ways. This study aims to explore the problems faced by women whose husbands are in prison, within the context of gender roles. The study's participants consist of 12 women whose husbands are in prison. Using snowball sampling, semi-structured in-depth interviews were conducted with the participants, giving them the opportunity to voice their experiences and share their stories. The findings obtained from the participants' experiences are included under the main headings: demographic information, findings related to relationships with spouses, findings about the experiences related to the spouse's incarceration (reactions to the spouse's imprisonment and the alleged crime, and resocialization with the prison), life experiences after the spouse's incarceration, coping methods for the difficulties faced, findings regarding the participants' expectations and concerns after release, and the experiences of participants whose spouses have been released. It is observed that women, who are relegated to a secondary position due to patriarchy and gender inequality, experience an intensified disadvantage when their husbands are incarcerated. The results of the study reveal that the hardships experienced are closely linked to patriarchy, gender roles, and gender inequality.