Çalışan kadınlarla ev kadınlarının gebelik dönemlerinin karşılaştırılması
Comparing working women with housewives during pregnancy period
  1. Tez No: 49238
  2. Yazar: NİLGÜN TOKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Çalışan kadının ve ev kadının çalışma ve ev hayatı düzeninin gebelik dönemi üzerindeki etkilerini karşılaştırmak amacıyla Ankara'da ve 1995 yılı Ağustos, Eylül ve Ekim ayları içersinde Etlik Doğumevi, Telsizler Doğumevi ve Zekai Tahir Burak Doğumevinde yeni doğum yapmış 150 çalışan ve 150 çalışmayan kadın anket yöntemiyle incelenmiştir. Anket sonucunda elde edilen bulgulara göre, çalışan kadınların yaş ortalaması ev kadınlarından daha yüksektir. İki grup arasındaki eğitim düzeyi çalışan kadınlarda daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Çalışan kadınların ev temizliği ve çocuk bakımını bir yardımcıya yaptırdıkları olasılığı ortaya çıkmaktadır. Ancak yemek, bulaşık, çamaşır gibi rutin faaliyetleri çalışan kadınlar da ev kadınları kadar yapmaktadırlar. Gebelik dönemi sağlık sorunları incelenirken iki grup arasında kanama ve düşük tehdidi şikayetleri çalışan kadınlarda, sırt ağrısı ve vajinal akıntı şikayetleri ev kadınlarında daha fazla ortaya fazla ortaya çıkmaktadır. Araştırmadaki kadınların doğum ve doğum sonrası durumları incelendiğinde, sezeryanla doğumun çalışan kadınlarda daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Araştırmacının yaptığı gözlemlere göre de doğumdan sonra sağlık durumu iyi olmayan kadın oranı çalışanlar arasında daha fazladır.40 Kamu kesiminde çalışan kadınların kullandıkları ortalama izin miktarı, özel sektörde ve kendi işinde çalışanlardan anlamlı olarak fazladır. Çalışan kadınların çoğunluğunun ayakta durarak ya da gezinerek çalıştıkları saptanmıştır. Sonuç olarak çalışan kadınlarla ev kadınlarının gebelik dönemlerinde yaşadıkları sorunlar birbirlerinden önemli ölçüde farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study alms to compare the effects of the working life and the home life of working women and housewifes on the pregnancy period. For this purpose, 150 working women and 150 housewifes who recently gave birth Etlik Maternity Hospital, Telsizler Maternity Hospital and Zekai Tahir Burak Maternity Hospital in August, September and October 1995 in Ankara have been studied by questioning method. According to the results of the study, average age of the working women is higher than the other group. It is observed that the education level of the working women is also higher than the houswifes. This study figured out that while regular duties like cooking, washing up and laundry are done by both groups, cleaning and child care are undertaken by only housewifes. It is assumed that the other group carry out these duties with the help of an assitant. While the health problems during the pregnancy period are examined, bleeding and missed abortus complains are more often seen in working women, backpain and vaginal discharge complains are frequent in housewives In accordance with the observations of the researcher, percentage of the women who have various health problems after birth is higher in working group.42 The average leave of absence among the working group who work for public sector is significantly higher than the ones who work for private sector or run their own business. It is figured out that most of the working women have worked either by standing up or strolling during the pregnancy period. As a result, it is understood that housewifes and working women have lived different kind of problems during the pregnancy period.