Çocuk işçi nedenli boykot tehdidinin Fildişi Sahili kakao üretimine etkisi
The effect of child labor related boycott threat on Ivory Coast cocoa production
  1. Tez No: 492381
  2. Yazar: YACOUBA TOURE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ONUR KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Fildişi Sahili, dünyanın en büyük kakao üreticisidir. 1999 yılında Fildişi Sahili kakao sektöründe çocuk işçi sayısının fazla olması nedeniyle boykot tehdidine maruz kalmıştır. Bu çalışmada, çocuk işçi sorunu nedenli kakao boykot tehdidinin Fildişi Sahili kakao üretimi üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlk aşamada 1998-2014 yılları arasındaki çocuk işgücü verileri ile Fildişi Sahili'nin makroekonomik verileri kullanılarak çoklu regresyon modelleri kurulmuş ve Fildişi Sahili'ndeki çocuk işçi sorununu etkileyen faktörler analiz edilmiştir. Bu aşamada, yeterli sayıda çocuk işçi verisi bulunmadığından dolayı analiz sonuçları güvenilir bulunmamıştır. Bu nedenle, analizin ikinci bölümünde çocuk işçi nedenli kakao boykot tehdidinin kakao üretim miktarı üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Boykot tehdidinin kakao üretim miktarı üzerindeki etkisini ölçmek için, 1981-2015 yılları arasındaki kakao üretim verileri üzerinde doğrusal ve çoklu regresyon ve istatistiksel eşitlik testleri uygulanmıştır. Analiz sonucunda, %5'lik bir güven aralığında, boykot tehdidinin kakao üretim miktarını olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Fildişi Sahili'nde üretilen kakao miktarı ile beklenen kakao üretim miktarı arasında 7.572.136 ton fark tespit edilmiştir. Kakao üretimindeki bu fark kilogram başına düşen kakao fiyatı ile çarpılarak 8.741.472.758 $'lık maddi kayıp hesaplanmıştır. Buna ek olarak, boykot sonrası Fildişi Sahili kakao üretimindeki değişim araştırılmıştır. Bu aşamada 1981-2015 yılları arasındaki kakao üretim verileri kullanılarak üç farklı dönem (A: 1981-1998, B: 2000-2008 ve C: 2008-2015) için regresyon modelleri kurulmuş ve kurulan regresyon model sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgulara göre, 1999'dan sonra üretim hızı istatistiksel manada anlamlı olacak şekilde düşmüştür ve bu da bir duraklama göstergesidir. 2008'den sonra ise üretim hızı tekrar yükselmiş ve boykot tehdidi öncesine göre bile anlamlı şekilde yükselmiştir. Son olarak Fildişi Sahili'nin ana rakipleri ve Afrika ile dünya toplam üretimleri ile karşılaştırma yapılmıştır. Fildişi Sahili'nin kakao üretim miktarı düşüşünün Gana tarafından değerlendirildiği ve boykot yılı olan 1999'dan sonra Gana'da üretilen kakao miktarının düzenli olarak artış gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ivory Coast is the leading cocoa producer in the world. In 1999 Ivory Coast faced a boycott threat due to the large number of child labor. In this study, we aim to analyse the effect of child labor related boycott threat on Ivory Coast's cocoa production. In the first stage, the factors affecting child labor in Ivory Coast were analysed for the 1998-2014 period using multivariate regression techniques with macroeconomic variables were used as input. Since the sample size was small, the outcomes of these analysis are found not to be robust. In the second stage, the effect of boycott threat on cocoa production was investigated. For this purpose, linear and multivariate regression techniques were applied for 1981-2015 period. Outcomes show that the boycott threat effects the cocoa production negatively at a 5% significance level. A difference of 7.572.136 tons between the actual and expected production was calculated. This amount sums up to 8.741.472.758 USD when the yearly differences were multiplied with the respective average cocoa prices. Furthermore, the change in Ivory Coast cocoa production after the threat was also investigated. The 1981-2015 period was decomposed into three sub-periods (A: 1981-1998, B: 2000-2008 and C: 2008-2015) and each was analysed via linear regressions and the findings were compared. According to the results, the production rate descended significantly after the threat. After 2008 the production growth took off again and significantly transcended the before-boycott growth. Finally, Ivory Coast's cocoa production growth was compared with the competitors and Africa and World aggregate production sums. It was seen that the decline in Ivory Coast cocoa production was seized by the next competitor Ghana and Ghana cocoa production protrayed a significant increase starting from the boycott year 1999.