Sivas folkloru dergisi kapsamında yerel Türk halkbilimi dergiciliği ve araştırmacılığı geleneği
The traditional Turkish folklore journalism and research within the scope of the journal of Sivas folklore
  1. Tez No: 492385
  2. Yazar: GAMZE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Sivas Folkloru dergisi, İbrahim Aslanoğlu ve yerel folklor araştırmacıları tarafından Sivas'ta çıkarılmış, 1973 yılının Şubat ayından itibaren aylık olarak yayınlanmaya başlamış yerel folklor dergisidir. Bu dergi, toplam 78 sayı çıkmış yayın hayatını 7 yıl sürdürmüş, son sayısını da 1979 yılının Temmuz ayında çıkarmıştır. Sivas Folkloru dergisi Kültür Bakanlığı'nın da isteğiyle Sivas ili dışına çıkartılmak istenmiş, abone yetersizliği ve maddi imkânların kısıtlı olması sebebiyle isim değişikliğine gitmek zorunda kalarak, adını Türk Folkloru olarak değiştirmiş ve yerel folklor dergiciliğinden genel folklor dergiciliğine geçiş yapmıştır. Türkiye'de yerel folklor araştırmacılarının bir kısmının yetişmesinde bir okul görevi üstlenen Sivas Folkloru dergisi, yereldeki Türk Halkbilimi çalışmalarına kaynaklık edecek pek çok konunun çalışılmasın da öncü olmuştur. Yerel folklor araştırmacılarının yaptıkları derlemeler, günümüzde yapılan ve yapılacak olan akademik çalışmalara ışık tutacak niteliğe sahiptir. İncelenen cönkler sayesinde çok sayıda Âşık ve eserleri Türk Halkbilimine kazandırılmıştır. Böylelikle daha sonraki yıllarda gerçekleştirilecek araştırmalar için zemin hazırlamıştır. Dergide Sivas ilinin bütün ilçeleri ve köylerinin yanında çevre iller ve ilçeler de yerel folklor araştırmacıları tarafından incelenmiştir. Sivas Folkloru dergisi, Halkevi dergileri kapatıldıktan sonra oluşan büyük boşluğu kapatmış, yerel folklor araştırmacılarının, dolayısıyla da yerel folklor araştırmacılığı geleneğinin gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır. Sonuç olarak bu tezde yerel folklor araştırmacılığı geleneğinin oluşumu ve gelişme süreci Sivas Folkloru dergisi kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Journal of Sivas folklore edited by Ibrahim ASLANOGLU and local researchers. The journal issued regularly every month Since February 1973. However, this journal broadcast life lasted seven years. During that time, a total of 78 issues were published. The last issue published in July 1979. At the request of ministry of cultural affairs, the journal of Sivas folklore was distributed province wide. Due to lack of subscriber and financial problems, the journal name changed to the Turkish folklore. In this way, the local folklore journalism switched to the public folklore journalism. Training of some local folklore researcher in turkey, the journal of Sivas folklore undertaken school mission and also it has become a pioneer resource for the local folkloric studies. In this field, local folklore researchers collecting were shed light for academic studies and research conducted. By force of study about poems bring in minstrel and literary works for Turkish folklore. Thus, lead up to researches to be carried out in the later years. In this journal studies show that, the local folkloric research conducted every county of Sivas province and neighboring province. After closed off the journal of community center, the Sivas folklore journal has filled this gaps and made important contribution to the development of the local folklore research. As a result, in this thesis tried to studies traditional folklore research development process within the scope of sivas folklore.