Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanuni Yerleşkesi'nde alakarga (Garrulus glandarius)'nın popülasyon durumu ve yuva yeri tercihi
Population and nest-site selection of the eurasian jay (Garrulus glandarius) in the Main Campus of Karadeniz Technical University
- Tez No: 492423
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAĞDAN BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya çapında geniş bir yayılış alanına sahip olan, kanatlarındaki mavi şeritleri ve diğer morfolojik özellikleri ile Corvidae familyasının en güzel kuş türlerinden biri Alakarga (Garrulus glandarius)'dır. Bu çalışmada, Doğu Karedeniz Bölgesinde yayılış gösteren Garrulus glandarius krynicki alt türü üzerine, Karedeniz Teknik Üniversitesi Kanuni Yerleşkesindeki yaşam alanı kullanımı, popülasyon durumu ve yuva yeri tercihleri 2016- 2017 yılları arasında türle ilgili yapılan yıl içerisindeki periyodik, doğrudan gözlemler ve farklı zamanlarda yapılan 5 adet sayım çalışması ile ortaya konmuştur. Yayılış alanı daha yüksek rakımlar olan bu türün çalışma sonucunda neredeyse deniz seviyelerine kadar indiği belirlenmiştir. Çalışma alanında yapılan sayımlarda 14 ila 81 arasında değişen sayılarda Alakarga bireyi ve 8 farklı yuva yeri tespit edilmiştir. Yuvalar, yerleşkede genellikle ibreli ağaçların 4. ve 5. metrelerinde, Nisan-Mayıs ayları itibari ile gözlemlenmiştir. Bu ibreli türler; Doğu Karadeniz Göknarı (Abies nordmanniana), Sarıçam (Pinus slyvestris), Radiata çamı (Pinus radiata), Fıstık çamı (Pinus pinea), Kızılçam (Pinus brutia) ve Mavi duglas (Pseudotsuga menziesii)'tır. Çalışma alanındaki Alakargayı tehdit eden türler; Ağaç sansarı (Martes martes), Gelincik (Mustela nivalis), Sincap (Sciurus vulgaris), Leş kargası (Corvus corone) ve Atmaca (Acipiter nisus)'dır. Aynı zamanda Alakarganın yerleşkedeki bu yoğun popülasyonunun diğer kuş türleri için de önemli tehditler oluşturduğu belirlenmiş ve bu tehditlere karşı çözüm önerileri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Eurasian Jay (Garrulus glandarius) that is the most beautiful bird species of the Corvidae family, having a wide distribution around the World and it is very easy to distinguish from other birds by its morphological characteristics and blue stripes on its wings. In this study, general observations and counted birds 5 times, researches were carried out on the G.g.krynicki species belonging to the Eastern Blacksea region about its habitat use, population status and nesting preferences in the Karadeniz Technical University main campus in 2016 and 2017. The results show that the Eurasian jays distributed in high altitude areas are now landed at sea levels. Eurasian Jay individuals ranging from 14 to 81 and 8 different nest sites were identified in the study area by counting. In general, these nests are located on 4 to 5 meters of the conifers in April and May of the same year in campus. These species are; Caucasian fir (Abies nordmanniana), Scots pine (Pinus slyvestris), Radiata pine (Pinus radiata), Turkish pine (Pinus brutia) and Blue duglas (Pseudotsuga menziesii). Species threatening Eurasian jay in the study area; pine marten (Martes martes), Least weasel (Mustela nivalis), Red Squirrel (Sciurus vulgaris), carrion crow (Corvus corone) and Eurasian sparrowhawk (Acipiter nisus). At the same time, it has been determined that this intensive population of Eurasian Jays is a major threat to other bird species, and a solution to these threats has also been proposed.