Melonite işlemi uygulanan AISI 4140 çeliklerinin iç yapı, mekanik ve tribolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of interior structure, mechanical and tribological properties of AISI 4140 steels used in melonite processing
- Tez No: 492424
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH ÇUVALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, AISI 4140 çeliğine melonite işlemi uygulanarak kaplandı. Kaplama işleminden sonra, kaplanmış ve kaplanmamış AISI 4140 çeliklerin sertlik değerleri laboratuardaki mevcut mikrosertlik cihazıyla tespit edildi. Aşınma performansları laboratuardaki mevcut aşınma test cihazı yardımı ile belirlendi. Aşınma testine tabi tutulan malzemelerin iç yapı ve aşınma yüzeyleri SEM de incelendi. Deneyler sonucunda melonite kaplanmış malzemelerin kaplanmamış malzemelere göre aşınma direncinin arttığı ve sürtünme katsayılarının ise azaldığı gözlendi. Ayrıca kaplanmış malzemelerin sertlik değerinin kaplanmamış malzemeye göre iki ile üç katı arasında arttığı belirlendi. Yapılan deneyler sonucunda melonite kaplanmış malzemelerin, kaplanmamış malzemelere alternatif olabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI 4140 steel was coated using Melonite coating method. After coating, the hardness values of the coated and uncoated AISI 4140 steels were determined by the microhardness tester in the laboratory. Wear performances were determined with the help of the wear tester in the laboratory. The internal structure and wear surfaces of the materials subjected to the wear test were examined in SEM. As a result of the experiments, it was observed that the melonite coated materials increased the wear resistance and the friction coefficients decreased as compared to the uncoated materials. It was also determined that the hardness value of the coated materials increased between two and three times that of the uncoated materials. As a result of the experiments, it was determined that the melonite coated materials could be an alternative to the uncoated materials.