Yenileme projelerinin yönetim süreçlerinde yapı bilgi modellemesinin kullanımı: Vaka çalışması
The use of building information modeling in management process of retrofit projects: A case study
  1. Tez No: 492434
  2. Yazar: ÜMİT BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT TOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yaygın olarak kullanılmaya başlanan Yapı Bilgi Modellemesi teknolojisinin proje paydaşlarına sunabildiği faydalar pek çok araştırmaya konu olsa da bu faydaların yenileme projelerinde de olabildiğini gösteren çalışmaların az olduğu literatürden görülebilmektedir. Bu tez çalışmasında, atıl durumda olan bir yapının geleneksel proje yönetim süreçleri ile devam eden yenileme çalışmalarında karşılaşılan problemler belirlenmiş ve bu problemlere Yapı Bilgi Modellemesi teknolojisinin proje yönetim sürecine dahil edilmesi durumunda üretebildiği çözümler araştırılmıştır. Bu amaçla, ilk olarak vaka çalışması olarak incelenecek binanın proje yönetim süreçleriyle ilgili bilgiler proje sorumluları ile yapılan görüşmelerle elde edilmiştir. Edinilen bilgiler ışığında proje yönetim süreci Yapı Bilgi Modellemesi teknolojisi ile yeniden modellenmiş ve elde edilen bu modeller aracılığı ile proje yönetim süreci tekrardan Yapı Bilgi Modellemesi tabanlı olarak takip edilmiştir. Çalışma sonucunda, mevcut binaların tadilat projelerinin tasarım ve yapım aşamalarında Yapı Bilgi Modellemesinin, yeni yapım projelerine sağladığı kullanım avantajlarına paralel olarak bu projelerin proje yönetim süreçlerine de katkı sağlayabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although the benefits that the widely used Building Information Modeling technology can bring to project stakeholders are addressed in many researches, it can be seen from the literature that there are few studies showing that these benefits may also be in retrofit projects. In this study, the problems encountered in the retrofit works carried out by traditional project management processes for an existing building have been determined, and the solutions that are able to produce for these problems in the case of incorporating the Building Information Modeling technology into the project management process have been investigated. For this purpose, firstly information about the project management processes of the building, which will be examined as a case study, was obtained from interviews with project managers. In the light of this gathered information, the project management process was again modeled with the Building Information Modeling technology, and through the obtained models, the project management process was followed up again with the Building Information Modeling basis. As a result of the study, it is seen that the Building Information Modeling can contribute to the project management processes of the retrofit projects of existing buildings in parallel with the advantages of use provided to new construction projects during their design and construction stages.