Malzeme özelliklerinin titreşim testi verilerine dayalı model kalibrasyon yöntemiyle belirlenmesi
Determination by modal calibration method based upon vibration test data of material properties
- Tez No: 492435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, yapı elemanlarının elastisite modülü çevresel titreşim verilerinden elde edilen dinamik karakteristikler kullanılarak model kalibrasyon yöntemi yardımıyla belirlenmiştir. Bu amaçla çelik çubuk üzerinde çevresel titreşim testleri yapılarak frekanslar elde edilmiştir. Bu frekanslar aynı yapısal elemanın bilgisayar ortamında modellenmesiyle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Değişim parametresi olarak elastisite modülü seçilerek deneysel ve analitik olarak bulunan frekans değerleri arasındaki farkın azaltılmasına dayanan model kalibrasyon yöntemiyle elastisite modülünün gerçek değeri yani deneysel sonuçları veren değeri belirlenmeye çalışılmıştır. Deneysel ölçümler için ivmeölçerlerden ve sinyal toplama ünitesi olarak kullanılan elektronik devreden oluşan bir ölçüm sistemi tasarlanarak veriler bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Bu veriler Matlab programında analiz edilmiş ve deneysel frekanslar bulunmuştur. SAP2000 paket programı kullanılarak sonlu eleman yöntemiyle de teorik sonuçlar bulunmuştur. Deneysel ve teorik sonuçlar arasındaki fark, elastisite modülündeki değişim dikkate alınarak SAP2000 programının API özelliğinden yararlanılarak Matlab ortamında oluşturulan bir yazılım aracılığıyla iterasyona tabi tutulmuştur. Bu sayede deneysel ölçüm sonuçlarına en yakın sonuç veren elastisite modülü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the elasticity modulus for the steel material is identified by the model calibration method using the dynamic characteristics obtained from the environmental vibration data. For this aim, the natural frequencies of the steel bar have been identified by carrying out the vibration test. The same bar has been modelled by SAP2000 finite element program. The experimental frequencies are compared with the results attained from finite element modal analysis. It has been attempted to determine the real value of the elasticity modulus by using the model calibration method. For this purpose, the elasticity modulus is selected as the change parameter and the difference between the experimental and analytical frequencies are minimized. For vibration test, a measurement system consisting of accelerometer and an electronic circuit used as data acquisition unit was designed and the signals were transferred into a computer. These data were analyzed in Matlab program and the experimental frequencies were extracted from these data. The model calibration process was carried out by using the API feature of SAP2000 program with iteration through software generated in Matlab program. In this view, the elasticity modulus which gives the closest result to the experimental measurement results is determined.