Kayaç kesilebilirliğinin tayini için düşey kayaç kesme setinin geliştirilmesi
Development of vertical rock cutting rig for rock cuttability assessment
  1. Tez No: 492436
  2. Yazar: SERDAR YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Mekanize kazı delme-patlatma yöntemine göre başta yüksek kazı hızı olmak üzere birçok avantaj sunmaktadır. Ancak, bu hızların yakalanabilmesi için kazı makineleri kazılacak formasyona uygun olarak seçilmelidir ve kazı hızları önceden kestirilmelidir. Bu amaç için kullanılan en doğru yöntem kaya kesme deneyleridir. Kaya kesme deneylerinin birçok üstünlüklerine rağmen birtakım eksiklikleri bulunmaktadır. Bu eksikliklerin başında çok az sayıda araştırma merkezinde bulunmaları gelmektedir. Bundan dolayı, araştırmacılar farklı tasarımlarda deney düzenekleri geliştirmeye çalışmışlardır. Bu çalışmada, hemen hemen her kaya mekaniği laboratuvarında bulunan hidrolik test makinelerine bir eklenti olarak tamamen taşınabilir, sökülüp/takılabilir ve seri üretime uygun, düşey kayaç kesme seti (DKKS) geliştirilmiştir. DKKS ile kontrolsüz ve kontrollü kaya kesme deneyleri gerçekleştirilmiştir. En çok tekrar üretilen ve kullanılan kaya kesme deneyi olan küçük boyutlu kesme deneyi (karot kesme deneyi), DKKS ile gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Buna ek olarak, konik ve radyal keskiler ile kaya kesme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen tüm kuvvet değerleri teorik modeller ile karşılaştırılmıştır. Son olarak da iki adet kollu galeri açma makinesinin kazı hızları DKKS ile kestirilmeye çalışılmıştır ve sonuçlar tartışılmıştır. Tüm laboratuvar ve arazi çalışmalarının sonucunda, DKKS ile kaya kesme deneylerinin, rutin bir kaya mekaniği deneyi gibi, başarılı bir biçimde yapılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mechanical excavation presents many advantages over drill & blast tunnelling, especially higher excavation rates. However, these machines should be selected suitable to relevant rock formation and cutting rates of these machines should be estimated as well. Rock cutting tests are regarded as the best options for this purpose. Even though these tests have superiorities, they suffer from certain drawbacks such as being available in very limited research centers. Therefore, a number of researchers tried to develop alternative cutting testing arrangements. In this study, a new rock cutting testing equipment, vertical rock cutting rig (VRCR) was developed which is mobile, mountable/demountable and ready for mass production, and VRCR is designed as an attachment to hydraulic press machines which can be found approximately in every rock mechanics laboratory. Controlled and uncontrolled cutting tests were carried out with VRCR. Most used and reproduced testing arrangement, small scale rock cutting test (core cutting test) was realized with VRCR. In addition to this, conical and radial picks were used for cutting tests. All cutting forces obtained from cutting tests were compared with theoretical models. Finally, cutting rates of two roadheaders were predicted with using VRCR. In the light of the results of experimental campaign and field studies, it has been shown that rock cutting tests can be performed in VRCR successfully as a routine rock mechanics test.