Doğal sarıçam (Pinus sylvestris L.) gençliklerinde seyreltme derecesinin gelişim üzerine etkileri
Effects on development of the dilution process in natural scotch pine (Pinus sylvestris L.) youth
- Tez No: 492446
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TURNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, doğal sarıçam gençliklerinde seyreltme işleminin gelişim üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla Sarıkamış, Şenkaya ve Oltu'da belirlenen alanlarda 2013 yılı sonbaharında deneme alanları tesis edilerek ölçülmüş, 2017 yılı sonbaharında son ölçümler yapılmıştır. Denemeler tesedüfi bloklar deneme desenine göre üç tekerrürlü kurulmuş olup, her blokta 7 işlem uygulanmıştır. İşlemlerdeki alanlar: 1 nolu işlem; 15 m² (0,5 m²'de 1 fidan), 2 nolu işlem; 30 m² (1 m²'de 1 fidan), 3 nolu işlem; 45 m² ( 1,5 m²'de 1 fidan), 4 nolu işlem; 60 m² ( 2 m²'de 1 fidan); 5 nolu işlem; 75 m² ( 2,5 m²'de 1 fidan), 6 nolu işlem; 90 m² ( 3 m²'de 1 fidan) ve 7 nolu işlem; 60 m² (kontrol) şeklindedir. İşlemlerde, alanda belirlenen 30 fidan işaretlenerek diğer fidanlar alandan çıkarılmış, kontrol parselinde iyi gelişim gösteren 30 fidan işaretlenerek diğer fidanlara dokunulmadan, belirlenen fidanlarda fidan kök boğaz çapı, fidan boyu ve son yıllık sürgün ölçümleri yapılmıştır. Yapılan analiz ve değerlendirmeler sonucu Oltu deneme alanında fidan KBÇ, FB ve SYS gelişimi bakımından V nolu işlem en iyi sonucu verirken, Sarıkamış deneme alanında V ve VI nolu işlemlerde iyi gelişim görülmüştür. Şenkaya deneme alanında ise KBÇ gelişiminde IV ve V nolu işlemler, FB ve SYS gelişiminde ise V, IV, II ve I nolu işlemler iyi gelişim göstermişlerdir. Sonuç olarak, doğal sarıçam gençliklerinde seyreltme işleminin iyi bonitetlerde 7-8 yaşlarında yapılması ve hektarda 4000-5000 adet fidan bırakılması, fidan gelişimi açısından en iyi sonucu vermektedir. Kötü bonitetlerde ise seyreltme çalışmalarının 10 yaşından sonra yapılması ve hektarda 5.500-6.000 adet fidan bırakılması seyreltme işleminin amacının gerçekleşmesi için uygundur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of dilution on development in natural yellowpox youth. For this purpose, research areas were set up in the fall of 2013 at the trial sites in Sarıkamış and Oltu and the last measurements were made in the fall of 2017. According to the trial design of randomized blocks, three repetitions were established and each blotted 7 treatments was applied. Fields in transactions were Process No 1; 15 m² (1 seedling in 0.5 m²), Process No 2; 30 m² (1 seedling in 1 m²), Process No 3; 45 m² (1 seedling in 1,5 m²), Process No 4; 60 m² (1 seedling in 2 m²), Process No 5; 75 m² (1 seedling in 2,5 m²), Process No 6; 90 m² (1 seedling in 3 m²) and Process No 7; 60 m² (Control). In the procedures, 30 seedlings identified in the field were marked and other seedlings were removed from the field. 30 seedlings showing good growth in the control plot were marked and seedling root diameter, height and last year shoot measurements were made in the determined seedlings without touching other seedlings. The results of the analyzes and evaluations made in the end. While the V-root process gave the best results in terms of root diameter, neck size and last year shoot growth in the Oltu research area, good development was observed in the Sarıkamış research field with V, VI and VII processes. As a result, it is the best result in terms of the growth of the seedlings that the dilution process is done in the wells of 7-8 years old and the 4000-5000 seedlings are left in the hectare. In poorer grades, dilution studies are carried out after the age of 10 years and more saplings (5500 to 6000 saplings) than 5,000 saplings in the hectare are suitable for the purpose of dilution.