Kronik obstruktif akciğer hastalıklarına eşlik eden depresyonun hastalık modalitelerine etkisi ve bu etkileşimde antidepresan tedavinin rolü
Effect of depression accompaning chronic obstructive pulmonary disease on the modalities of the disease and the role of the antidepressant therapy in this interaction
- Tez No: 49245
- Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN ŞARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
7. ÖZET VE SUMMARY Özet Bu çalışmada, Kronik Obstuktif Akciğer Hastalıkları (KOAH) ile birlikte görülen depresif semptomların tedavisinde, antidepresan tedavinin risk ve yararlan ve antidepresan tedavinin Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığının çeşitli modalitelerine etkisi araştırılmıştır. Örneklem, A.Ü.T.F Göğüs Hastalıkları Kliniğinden seçilmiştir. Mayıs 1996- Ekim 1996 tarihleri arasında başvuran ve KOAH tanısı alan hastalar çalışma için değerlendirilmişlerdir. Yapılan psikiyatrik görüşme sonrasında DSM IV Eksen I tanısı olarak Majör Depresyon saptanan hastalar çalışmaya dahil edilmişlerdir. Bu randomize kontrollü çalışmanın başlangıcında tüm hastalara Beck Depresyon Envanteri (BDE), Spielberger Durumluk ve Sürekli Kaygı ölçekleri (STAI-I, STAI-II) verilmiştir. Solunum fonksiyon testleri ve arteriyel kan gazlan da ölçülmüştür. Hastalar yansız bir biçimde deney ve kontrol gruplarına atanmışlardır. Deney grubundaki hastalara 20 mg/gün paroksetin tedavi uygulanmıştır. Ölçümler, bir tanesi başlangıçta olmak üzere dört kez tekrarlanmıştır. Verilerin analizinde, varyans analizi tekniği kullamlmıştrr. Deney grubunda BDE, STAI-I, STAI-II puanlarında belirgin kalkınma olmuştur. Paroksetin tedavisi ciddi yan etki ve toksisiteye neden olmamıştır. Bu tedavinin arteriyel kan gazlarına etkisi olmamıştır. Deney grubundaki FEVı % ve PEF skorlarmdaki kalkınma istatistiksel olarak belirgindir. Bu kalkınmadan, paroksetin tedavisi sorumlu gibi görünmektedir. Fakat bu noktada klinik olarak bu yoruma varmak güçtür. Bu kalkınma, solunum fonksiyon testlerindeki performansı etkileyen dispne-korku kaskatının kınlmasma bağlı olabilir. 60
Özet (Çeviri)
Summary In this study the risk and benefits of antidepressant therapy in obstructive pulmonary disease COPD with depressive symptoms and the effects of the antidepressant therapy on different modalities of chronic obstructive disease are explored. The sample is taken from the Clinic of A.U.M.S Pulmonary Medicine Department. The patients meeting COPD criteria between may 1996 and October 1996, were evaluated for the study. After a psychiatric interview patients having a DSM IV Axis I diagnosis of major depression were mcluded in the study. In the beginning phase of this randomized controlled study, all patients were given Beck Depression Scale(BDS), Spielberber State and Trait Anxiety Scales (STAI- I) (STAI-II). Pulmonary function test and arteriyal blood gasses were also measured. Patients were randomly assigned to experiment and control groups. The patients in the experiment group were given paroxetine 20mg/b.i.d. The measurements were repeated four times, first one during admission. Variance analyses technique was used in analyzing the results. The scores of BDS, STAI- I and STAI-II,improved significantly in the experiment group.Treatment with paroxetine,did not cause severe adverse reactions or toxicity. This treatment had no effect on arterial blood gases of the patients The improvement of FEVi % and PEF were statistically significant for the experiment group. It looks like paroxetine is responsible for this improvement. But at this stage, it is difficult for us to conclude like this clinically. The improvement of this scores could be due to the effects of the breakage of the dyspnea-fear cascade on the pulmonary function test performances 61