Doğu Karadeniz'de deniz salyangozu (Rapana venosa Valenciennes, 1846) populasyonunda imposeks durumunun araştırılması
Research of imposex in rapa whelk (Rapana venosa Valenciennes, 1846) population the Eastern Black Sea
  1. Tez No: 492455
  2. Yazar: NİHAL MERAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞ DÜZGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, deniz salyangozu (Rapana venosa) populasyonunda imposeks durumunu belirlemek amacıyla Temmuz 2014-Aralık 2017 tarihleri arasında Doğu Karadeniz'de yapılmıştır. Deniz salyangozu eti ve sedimentte TBT analizi yapılmıştır. Makroskobik gözlemle imposeks evreleri belirlenmiştir. 798 adet bireyin %11'i imposeks dişi olarak belirlenmiştir. TBT değeri sedimentte ortalama 312,8 ng/g çıkarken analize gönderilen salyangoz etinde ortalama 148,5 ng/g olarak hesaplanmıştır. İmposeks dişi bireylerde kabuk boyu-yaş ağırlık ve penis boyu-TBT değeri ilişkisi Çamburnu istasyonunda daha zayıf bulunmuştur (rç= 0,9667, rç=0,3455). Çamburnu ve Of istasyonu için sırasıyla VDSI 1,58 ve 2,53; RPSI ve RPLI %0,601 ve %18,2; %14,44 ve %53,6 olarak hesaplanmıştır. Bölgedeki dişi bireylerin üreme yeteneklerini yitirmemiş dişilerden oluştuğu ve populasyonun normal eğilim süreci içinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between July 2014 and December 2017 to determine the status of imposex in the Rapa whelk (Rapana venosa) population in the Eastern Black Sea. TBT analysis performed on Rapa whelk tissue and sediment. Imposex stages were determined with macroscopic observation In 798 individuals, 11% were identified as imposex females. The average TBT value was found to be 312,8 ng/g in the sediments, and the average Rapa whelk tissue analysis was 148,5 ng/g. The correlation of shell size-wet weight and penile size-TBT values found to be weaker at Camburnu station (rc= 0,9667, rc=0,3455). For the Camburnu and Of station calculations are respectively VDSI 1,58 and 2,53; RPSI and RPLI 0,601% and 18,2%; 14,44% and 53,6%. It was found that female individuals in the area still have their reproductive abilities and population has its normal tendency.