Bulanık yerine koyma ile rastgele örnekleme
Random sampling with fuzzy replacement
- Tez No: 492458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ORHAN KESEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gerçek hayatta birçok alanda kullanılan ve günlük yaşamın bir parçası haline gelen örnekleme yöntemleri istatistiksel çıkarımın ilk adımıdır. N büyüklüğündeki bir kitleden n büyüklüğünde alınan bir alt küme aracılığı ile kitle hakkında bilgi edinebilmek çıkarımsal istatistiğin ana amacıdır. İstatistiksel örneklemede yerine koyma veya yerine koymama gibi Aristo'nun {doğru (1), yanlış (0)} mantık yaklaşımlıyla iki farklı teknik olarak kullanılmaktadır. Yerine koyma yaklaşımıyla kitleden çekilen her birimin süreç boyunca seçilme olasılığı korunurken, yerine koymama yaklaşımında çekilen her birimin seçilme olasılığı sıfırlanmakta ve dolayısıyla diğer birimlerin seçilme olasılıkları artmaktadır. Gerçek hayatta bilinçaltı etkisiyle yapılan birçok örnekleme Zadeh'in [0,1] yaklaşımı ile gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, kitleden çekilen bir örneğin çekilme olasılığı bulanıklaştırma parametresi yardımıyla düşürülerek yerine koyulmasıyla yerine koyma veya koymama arasında bir tercih yapılmış olur. [0,1] aralığında değerler alan bulanıklaştırma parametresi 0 olduğunda yerine koymama, 1 olduğunda ise yerine koyma mantığı ile çalışmaktadır. Bulanık yerine koyma ile yapılan örnekleme yöntemlerinin başarımını ortaya koymak için kitle parametrelerin tahmini için benzetim teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sampling methods which is used in real life in many areas and become a part of daily life is the first step used in statistical inference. The size of the N received from a population through size of n a subset to learn about population inferential statistics is the main objective. Statistical sampling is used as two different techniques approach rationale of Aristotle's {true (1), false (0)} like with replacement or without replacement. While the probability of selecting from population each unit is preserved approach with replacement throughout the process, the probability of selecting each unit in the approach without replacement is zero and therefore the probability of selecting other units is increasing. Many sampling that has performed subconscious effect in real life is carried out by approach with Zadeh's [0, 1]. In this study, the probability of selecting of a sample from the population is reduced through the help of the fuzzy parameter prefer is made between with replacement or without replacement. Values in the range [0, 1] which is the fuzzy parameter is work rational that zero is without replacement, one is with replacement. Simulation techniques have been used to estimate population parameters in order to demonstrate the success of the fuzzy replacement sampling methods.