İmge içboyama için melez yöntem
Hybrid method for image inpainting
- Tez No: 492457
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR DİZDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada resimleri düzenlemek için literatürde önerilmiş olan içboyama yöntemleri konu alınmıştır. Bu yöntemlerin temelini oluşturan başlıca çalışmalar detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmamızda önerilen melez yöntem, literatürde var olan diğer yöntemlerle detaylı olarak karşılaştırılmıştır. İçboyama teknikleri doğrultusunda melez yöntem hem yapı hem de doku bilgisi içeren imgelere uygulanmıştır. Yapı bilgisi daha yoğun olan imgelerle çalışmamız sonucunda, piksel tabanlı yöntemlerin daha başarılı sonuç verdiği tespit edilmiştir. Yine imgeye uygulanan maske boyutunun küçük olduğu durumlarda da piksel tabanlı yöntemler görsel açıdan başarılı sonuçlar vermiştir. Ancak maske boyutunun büyük olduğu durumlarda, adı geçen yöntemin bulanık sonuçlar verdiği görülmüştür. Parça tabanlı yöntemlerde ise maske boyutu yöntemlerin başarısını çok fazla etkilememiştir. Parça tabanlı yöntemlerde, parça önceliğinin doğru şekilde belirlenememesi durumlarında ise yapay sonuçlar elde edilmiştir. Hem piksel tabanlı ve hem de parça tabanlı yöntemleri dikkate alan yeni bir melez yöntem önerilmiştir. İmgelere uygulanan teknikler sonucunda ve elde edilen veriler ışığında, önerilen yöntem çoğunlukla literatürdeki diğer yöntemlerden daha başarılı sonuçlar üretmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, inpainting methods proposed in the literature are discussed. Main studies that contains the fundamental of these methods have been examined in detail. The hybrid method, which is a presented method in this study, has been compared in detail with other methods in the literature. The hybrid method has been applied to images that includes both structure and texture information in the direction of inpainting techniques. As a result of our study on images having more intensive structure information, it has been found that pixel-based methods generate more successful results. The pixel-based methods have generated successful results visually when the size of the applied mask to images is small. However, when the size of the mask is large, it has been seen that the method gives blurred results. In patch based methods, the mask size does not affect the success of the methods too much. In the patch based methods, artifacts are arised when the patch priority can not be determined correctly. A new hybrid method considering both pixel-based and part-based methods has been proposed. As a result of the techniques applied to the images and the obtained data, the proposed method has produced mostly more successful results than the other methods in the literature.