Asansörlerde iyileştirme amacıyla kullanılan fren sistemlerinin sonlu elemanlar yöntemiyle hesaplanması
Finite element analysis of brake systems used in practise for improvement of elevators
  1. Tez No: 492479
  2. Yazar: HAKAN OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Asansörler günlük hayatımızda kullanmış olduğumuz, belirli bir konumdan başka bir konuma rahat ulaşmamızı sağlayan sistemlerdir. Her gün kullanımda tutmuş olduğumuz bu araçlar konforumuzu sağladığı olumlu özellikleri olduğu gibi güvenlik riski içeren olumsuz özelliklere de sahiptirler. Bu riskleri öncelikli sıralamaya koyduğumuzda ilk sırada asansör kabinin kuyu tabanına düşmesi veya tavanına çarpması gelmektedir. Risklerin sebep olabileceği bu tip kazaları önlemek amacı ile frenleme sistemleri geliştirilmiştir. Ülkemizde asansör süspansiyonlarında kullanılan frenleme sistemleri belirli standartlara uyulması amacıyla revize edilmektedir. Bu çalışmamızda asansörlerde iyileştirme amacıyla kullanılan frenleme sistemleri emniyet açısından sorgulanması amaçlanmıştır. Geleneksel montaj şekli ile monte edilen fren sistemleri ile yeni montaj şekline sahip sistemler güvenlik açısından kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Elevators are the systems that we use in our everyday life and provide a convenient way of reaching a different location from a certain location. These vehicles, which we use every day, have positive features that provide comfort, as well as negative features that include security risk. First of all, when we ranking these risks in order, the elevator cabin falls to bottom or crash the ceiling in elevator shaft. Braking system have been developed with the aim of preventing such accidents, which could be caused by risks. The braking systems used in elevator suspensions in our country are revised to comply with certain standards. İn this study, the braking systems used for the improvement of the elevators were aimed to be questioned from the safety point of view. Brake systems mounted with conventional mounting style and systems with new mounting style are compared for safety reasons.