Kurulum ve bakım aşamasında olan asansörlerin makine mühendisliği bakış açısıyla iş sağlığı ve güvenliğinin incelenmesi: Mersin ili örneği
Examination of occupational health and safety in elevators underinstallation and maintenance phases in Mersin province from amechanical engineering perspective
- Tez No: 919076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT BARIŞ BULDUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Nüfus artışının, sanayileşmenin ve kentleşmenin ivme kazandığı ülkemizde, inşaat sektörü, ekonomimizin itici gücü olmaya devam etmektedir. Bu sektör, genişleyen şehirlerin ihtiyacını karşılamak adına her geçen gün büyürken, on binlerce kişiye istihdam sağlamaktadır. Özellikle modern ve yüksek katlı yapıların artışı, yalnızca şehirlerin çehresini değiştirmekle kalmamış, aynı zamanda asansör sektörüne olan ilginin giderek artmasına vesile olmuştur. Asansör sektörü, bu gelişimle birlikte“çok tehlikeli iş”sınıfında yer alan, dikkat ve özen gerektiren bir alan olarak öne çıkmaktadır. Gün geçtikçe artan sektör çalışanı sayısı, yeni fırsatlar doğurmakla birlikte iş kazaları riskini de beraberinde getirmektedir. Bu durum, sektöre yönelik daha derinlemesine analizler yapılmasını ve güvenlik önlemlerinin artırılmasını zorunlu kılmıştır. Bu kapsamda gerçekleştirilen çalışma, Mersin iline odaklanarak, Yenişehir, Mezitli, Akdeniz ve Toroslar olmak üzere 4 büyük merkez ilçede bulunan 10.000 asansörün bakım, onarım ve işletme sorumluluğunu üstlenen 20 asansör firmasından elde edilen kapsamlı verilerle şekillenmiştir. 2014-2024 yılları arasında yaşanan iş kazalarını detaylı bir şekilde analiz eden bu çalışma, kazaların sebeplerini, sonuçlarını ve sektöre etkilerini çok boyutlu bir yaklaşımla ele almıştır. Elde edilen bulgular, yalnızca Mersin iline özgü bir tabloyu yansıtmamakta; aynı zamanda tüm Türkiye için örnek teşkil edebilecek, yol gösterici bir rehber niteliği taşımaktadır. Çalışma, kazaların hangi koşullarda gerçekleştiği, hangi süreçlerde yoğunlaştığı ve hangi önlemlerle azaltılabileceği gibi kritik sorulara yanıt aramıştır. Sonuçlar, sektördeki tüm paydaşlarla paylaşılmış ve kazaların önüne geçilmesi adına öneriler sunulmuştur. Bu öneriler hem iş güvenliğini artırmayı hem de sektördeki verimliliği yükseltmeyi amaçlamaktadır. Asansör sektöründe faaliyet gösteren işletmelerden çalışanlara, kamu otoritelerinden meslek birliklerine kadar herkesin faydalanabileceği bu çalışma, sektöre katkı sunmanın ötesinde, insan hayatını merkeze alan bir anlayışı desteklemektedir. Bu kapsamlı analiz, yalnızca mevcut sorunları ortaya koymakla kalmamış; aynı zamanda sektörel farkındalık yaratmış ve gelecekteki iyileştirme çalışmaları için güçlü bir zemin hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, where population growth, industrialization, and urbanization have gained momentum, the construction sector continues to be the driving force of our economy. As this sector expands daily to meet the needs of growing cities, it provides employment opportunities to tens of thousands of people. The increase in modern and high-rise buildings has not only transformed the face of cities but has also significantly increased interest in the elevator industry. With this growth, the elevator sector has emerged as a critical field classified as a“highly dangerous job,”requiring attention and care. The increasing number of sector employees brings new opportunities while also raising the risk of workplace accidents. This situation has necessitated deeper analyses of the sector and the enhancement of safety measures. Within this scope, a comprehensive study has been conducted, focusing on the Mersin province. The study is shaped by extensive data obtained from 20 elevator companies responsible for the maintenance, repair, and operational management of 10,000 elevators in the four major central districts of Yenişehir, Mezitli, Akdeniz, and Toroslar. This study meticulously analyzes workplace accidents that occurred between 2014 and 2024, examining their causes, consequences, and impacts on the sector through a multidimensional approach. The findings not only reflect a picture specific to Mersin but also serve as a guiding reference for the entire country. The study sought answers to critical questions, such as the conditions under which accidents occur, the processes in which they are concentrated, and the measures that can reduce them. The results have been shared with all stakeholders in the sector, and recommendations have been made to prevent accidents. These recommendations aim not only to enhance occupational safety but also to increase efficiency within the sector. This study, which can benefit everyone from elevator industry businesses and employees to public authorities and professional associations, goes beyond contributing to the sector; it supports an understanding that places human life at its core. This comprehensive analysis has not only revealed existing problems but has also raised sectoral awareness and laid a strong foundation for future improvement efforts.