Poli(4-klor naftil metakrilat)Na-montmorillonit nanokompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly(4-chloro naphtyl methacrylate)/sodium montmorillonite nanocomposites
- Tez No: 492484
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, 4-Klor Naftil Metakrilat monomeri, 4-Klor Naftol ile Metakriloilklorür'ün Trietilaminli (NR3) ortamdaki reaksiyonundan sentezlenmiştir. 4-Klor Naftil Metakrilat monomerinin sodyum montmorillonit kil mineraliyle oluşturduğu kompozitleri sentezlenmiş ve karakterizasyonu yapılmıştır. Kompozitlerin sentezi; kilin saflaştırılması ve katyon değişim kapasitesinin belirlenmesi(KDK), organokil sentezi ve nanokompozit sentezi olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Saf kil kurutularak KDK tayini yapılmış ve organokil sentezinde kullanılmıştır. Kilin KDK değeri ANSI/ASTM C837-76 standardına göre belirlenmiştir. Organokil sentezinde; uzun zincirli dimetil n-oktadesil amonyum klorür yüzey aktif madde kullanılmıştır. Sentezlenen organokil ve nanokompozitlerin tabakalar arası uzaklıkları X-Işını Kırınımı (XRD) analizleri ile belirlenmiştir. Nanokompozit sentezi yerinde (in-situ) polimerizasyonla yapılmış ve kütlece %33, %46 ve %67 kil içeren nanokompozitler; XRD, termogravimetrik analiz (TGA), atomik güç mikroskobu (AFM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleriyle karakterize edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, 4-chloro naphtyl methacrylate basedmonomerwassynthesizedbyreacting 4-chloro naphtol with methacryloylchloride in the presence of triethylamine. Synthesis and characterization of 4-chloro naphtyl methacrylate-sodium montmorillonite nanocomposites were done. Synthesis of nanocomposites were done in three steps which are; purification and cation exchangec apacity (CEC) determination of clay, organoclay synthesis and nanocomposite synthesis. Pure clay was dried, its CEC is determined and than used in organoclay synthesis step. CEC determination was done as written in ANSI/ASTM C837-76 standard. In organoclay synthesis; surfactants were used which is long chained dimethyl N-octadeshyl ammonium chloride. Gallery distances of organoclay and nanocomposites were calculated by X-Ray Diffraction (XRD) analysis. Nanocomposite synthesis were done by in-situ polymerization. Composites; which contain %33, %46 and %67 clay by mass were characterized by XRD, thermogravimetric analysis (TGA), atomic force microscope (AFM) and scanning electron microscope (SEM).