Elyaf takviyeli hibrit kompozit malzemelerin darbe davranışlarının incelenmesi
The investigation of impact behaviors of fiber reinforced hybrid composite materials
- Tez No: 492487
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ASİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada el yatırma yöntemi ile üretilmiş cam, karbon elyaf takviyeli ve hibrit kompozit malzemelerin mekaniksel özelliklerini belirlemek için izod çentik darbe testi, çekme testi, üç nokta eğilme testi ve pin bearing testleri uygulanmıştır. Yapılan test sonuçlarına göre, üretimi yapılan kompozit malzemelerin mekaniksel özelliklerinin üretimde kullanılan takviye elamanı olan elyaf türüne, dokuma kumaş yoğunluğuna önemli oranda bağlı olduğu tespit edilmiştir. Sadece cam dokuma kumaşların takviye elemanı olarak kullanılan kompozit malzemeler arasında en yüksek mekaniksel özeliklerin dokuma kumaş yoğunluğu 300 gr/m2 olan malzemelerde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca darbe dayanımı düşük olan karbon elyaf takviyeli kompozit malzemenin 300 gr/m2 lik cam elyaf ile hibritleştirildiğinde darbe dayanımında yaklaşık %51'lik bir artış olduğu gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, hibrit malzemedeki cam elyafı darbe dayanımını arttırırken, karbon elyafı çekme dayanımı, eğilme dayanımı ve pin bearing dayanımı gibi mekanik özellikleri arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, izod notch impact test, tensile test, three point bending test and pin bearing tests were applied to determine the mechanical properties of glass, carbon fiber reinforced and hybrid composite materials produced by hand lay-up method. According to the test results, it has been determined that the mechanical properties of the produced composite materials depend strongly on the density of the woven fabric, which is the reinforcing element used in production. It has been determined that the highest mechanical properties of the composite materials used as reinforcing elements of glass woven fabrics are in the materials having a woven fabric density of 300 gr/m2. In addition, when the carbon fiber reinforced composite material with low impact resistance is hybridized with glass fiber of 300 gr/m2, an increase of about %51 is observed in impact strength. According to the obtained results, while the glass fiber increase the impact strength, the carbon fiber increase the mechanical properties such as tensile strength, bending strength and pin bearing strength in the hybrid material.