Damızlık japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) rasyonlarına arı poleni tozu eklenmesinin kuluçkalık yumurta kalitesi özellikleri ve kuluçka sonuçlarına etkisi
The effects of adding bee pollen powder to breeder japanese quail diets on hatching egg quality characteristics and hatching results
  1. Tez No: 492488
  2. Yazar: YÜKSEL AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada; arı poleni tozunun (APT) farklı düzeylerde (K: 0, APT1: 1, APT5: 5, APT10: 10 ve APT20: 20 g/kg yem) kullanımının kuluçkalık yumurta kalite özellikleri ve kuluçka sonuçlarına olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Denemenin hayvan materyalini 9 haftalık yaşta, 105 adet dişi ve 45 adet erkek olmak üzere toplam 150 adet bıldırcın oluşturmuş olup, deneme altı hafta sürmüştür. Deneme sonunda bıldırcın rasyonlarına ilave edilen APT'nin yumurta kalite kriterlerinden; sarı renk değerinde (P0,05), önemsiz olduğu sonucuna varılmıştır. Kuluçka sonuçlarına etkisinde ise; döllülük oranı, çıkış gücü, kuluçkadan çıkan civciv ağırlığında (P0,05) önemsiz olduğu görülmüştür. Tüm sonuçlar değerlendirildiğinde bıldırcın rasyonlarına APT ilave edilmesinin uygun olacağı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study; was aimed to determine effects of using different levels (C: 0, BPP1: 1, BPP5: 5, BPP10: 10 and BPP20: 20 g/kg feed) of the bee pollen powder (BPP) on hatching egg quality characteristics and hatching results. The animal material of the study was atotal of 150 quails at the age of 9 weeks, 105 female and 45 male and the study continued for 6 weeks. At the end of study; the effect of dietary supplementation by bee pollen powder had a significant level on yolk color (P0,05). In point of hatching results; it was determined that dietary supplementation by bee pollen powder had significantly effects statistically on fertility, fertile hatchability, newly hatched chick weigt (P0,05). When all of results, are evaluated, bee pollen powder supplement of quails diets may be suggested.