İzmir kıyılarında hanos balığı Serranus cabrilla (Linnaeus,1758)'nın bazı biyo-ekolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some bio-ecological features of comber Serranus cabrilla (linnaeus,1758) distributed in the Izmir coast
  1. Tez No: 492537
  2. Yazar: RIDVAN ERDEM KANAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN IRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada ülkemizin Ege ve Akdeniz kıyısal ekosisteminde yaşayan, ekonomik ve özellikle ekolojik değeri yüksek olan hanigillerden S.cabrilla'nın bazı biyo-ekolojik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Mart 2015 – Temmuz 2016 tarihleri arasında Çandarlı Körfezi'nde ticari olarak avlanan balıkçılardan ve olta ile örneklenen 636 adet S.cabrilla bireylerinin en yüksek GSI değerine ilkbahar; en yüksek kondisyon faktörü değerine ise yaz döneminde rastlanmıştır. İlk üreme boyunun 13,6 cm olduğu saptanmıştır. Tüm bireyler için minimum, maksimum ve ortalama boy değerleri sırasıyla; 11, 24,6 ve 16,33±0.08 cm olarak bulunmuştur. Minimum, maksimum ve ortalama ağırlık değerleri ise 17,35, 181 ve 50,83±0,92 g olarak sıralanmaktadır. Hanos bireylerinin toplam boy-ağırlık ilişkisi W=0,012L2,9689 olarak belirlenmiştir. Hanos bireylerinin I-VII yaş arasında dağılım gösterdiği ve III. yaş grubunda olanların dominant olduğu tespit edilmiştir. Büyüme parametre değerleri sırasıyla; L∞=30,6 cm, K=0,127 yıl-1, t0= -3,134 yıl olarak hesaplanmıştır. Hanosun en çok tercih ettiği besin gruplarının teleost ve crustacea olduğu saptanmıştır. S.cabrilla'nın besin tercihleri mevsimsel olarak incelenmiştir. Buna göre en önemli besin grubu %IRI değerine göre ilkbahar ve yaz dönemlerinde crustacea olurken kış ve sonbahar mevsimlerinde ise teleost grubu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate some bio-ecological characteristics of S.cabrilla from Serranids living in the Aegean and Mediterranean coastal ecosystems of our country, economical and especially ecological high value. In this context, 636 S.cabrilla individuals sampled by commercial fishermen and fishing line in Gulf of Candarli between March 2015-July 2016 was found the highest GSI value in spring; the highest condition factor value was found in the summer period. It was determined that the length at first maturity was 13,6 cm. For all individuals the minimum, maximum and average lenght values were found; 11, 24,6 and 16,33 ± 0,08 cm respectively. The minimum, maximum and average weight values were listed as 17,35, 181 and 50,83±0,92 g. The total length-weight relationship of comber individuals were determined as W=0,012L2,9689. Comber individuals were distributed between the ages of I-VII and the III years group are determined that those in the were dominant. The growth parameter values were calculated as L∞=30,6 cm, K=0,127 year-1, t0= -3,134 year respectively. The most preferred feeding groups of the comber in the Izmir coast were detected as teleost and crustacea. The prefered prey of S.cabrilla have been examined seasonally. According to this, it was determined that the most important food group was crustacea in the spring and summer periods and teleost group in winter and autumn seasons according to % IRI value.