İzmir kıyılarında makro ve mikroplastik kirliliğinin araştırılması
Investıgatıon of macro and mıcroplastıc pollutıon ın the coast of İzmır
- Tez No: 928979
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAH SAYIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu çalışmada,“mavi vatan”mottosu temelinde ülke ve bölge bazında önemi tartışılmaz olan İzmir şehrinin tüm kıyı şeridi boyunca belirlenen istasyonlarında makro ve mikroplastik kirlilik düzeyinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. İzmir'in Ege kıyılarında 2022-2024 yılları arasında mevsimsel olarak gerçekleştirilen bu çalışma sonucunda toplam 89.895 adet sahil çöpü örnekleme noktalarından toplanmış ve toplam 15.345 adet mikroplastik partikül izole edilmiştir. Çalışma sonucunda plastik/polistiren (%69)'den sonra en sık rastlanan sahil çöpü materyal tipleri sırasıyla kâğıt/karton (%12), metal (%6), kumaş/tekstil (%3), lastik (%3), işlenmiş ahşap (%3), tanımlanamayan (%3) ve cam/seramik (%1) olmuştur. Çalışma sonucunda karışık ambalaj çöpler (%24)'den sonra en sık rastlanan sahil çöpü kullanım türleri sırasıyla rekreasyonal kaynaklı çöpler (%23), sınıflandırılmamış çöpler (%16), diğerleri (%14), evsel çöpler (%11), balıkçılık ve av kaynaklı çöpler (%8), yapı malzemesi kaynaklı çöpler (%3) ve tıbbi kaynaklı çöpler (%1) olmuştur. Çalışma sonucunda filament (%33)'den sonra en sık rastlanan sahil çöpü kullanım türleri sırasıyla fragment (%27), film (%23), köpük (%10), granül (%4) ve pellet (%3) olmuştur. CCI indeksine göre 11 plaj“çok kirli”ve 8 plaj“kirli”; AR ve AI indekslerine göre 12 plaj“kirli”kalite sınıfına sahiptir. PLI indeksine göre 3 plaj“çok kirli”ve 9 plaj“kirli”; PHI indeksine göre 4 plaj“kirli”, PERI indeksine göre 1 plaj“son derecede tehlikeli”kalite sınıfına sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the level of macro and microplastic pollution at the stations determined along the entire coastline of Izmir, which is of indisputable importance on the basis of the“mavi vatan”motto. As a result of this study, which was carried out seasonally between 2022-2024 on the Aegean coast of Izmir, a total of 89,895 beach litter samples were collected from sampling points and a total of 15,345 microplastic particles were isolated. As a result of the study, the most common beach litter material types after plastic/polystyrene (69%) were paper/cardboard (12%), metal (6%), cloth/textile (3%), rubber (3%), processed wood (3%), unidentified (3%) and glass/ceramic (1%). As a result of the study, the most common beach litter usage types after mixed packaging litter (24%) were recreational litter (23%), unclassified litter (16%), others (14%), domestic litter (11%), fisheries related litter (8%), construction litter (3%) and medical related litter (1%). As a result of the study, the most common beach litter usage types after filament (33%) were fragment (27%), film (23%), foam (10%), granule (4%) and pellet (3%), respectively. According to the CCI index, 11 beaches are“very polluted”and 8 beaches are“polluted”; according to the AR and AI indexes, 12 beaches have a“polluted”quality class. According to the PLI index, 3 beaches are“very polluted”and 9 beaches are“polluted”; according to the PHI index, 4 beaches are“polluted”, and according to the PERI index, 1 beach has a“extremely polluted”quality class.