Uçuş emniyetini artırıcı ve kaza kırımları önleyici android tabanlı kontrol listesi
Android based check-list for aimed at increasing flight safety and reducing aircraft accidents
  1. Tez No: 492541
  2. Yazar: HASAN İNCEKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALAYBEYOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günlük hayatta, pilotların uçuşa giderken uçuşla ilgili tüm dokümanları, kâğıt haritaları ve kontrol listelerini yanına almaları ve ihtiyacı olması durumunda bunları kullanmaları gerekmektedir. Havacılıkta, doğru zamanda, doğru yerde, doğru bilgilere erişebilmek karar verme süreci için önem arz etmektedir. Çapraz kontrol, uçuş esnasında dâhili ve harici bilgilerin uçuş ekibi tarafından art arda ve sürekli olarak kontrol edilmesidir. Bir hava aracını uçurmak gibi karmaşık bir işi yaparken, pilota yardımcı olan en önemli faktör, dikkat odak noktasını süratle kaydırabilmesidir. Bu kaydırma hızı da pilotun yeteneği ile sınırlıdır. Bu nedenle, başta pilotlar olmak üzere bütün uçuş mürettebatının hava aracı ile ilgili dâhili ve harici tüm bilgi ve verileri hiç atlamadan, uçuş boyunca sürekli takip etmesi hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada tasarlanan yazılım sistemi ile uçuş yapan ekibin, uçuş yöntemini daha kolay ve daha verimli olarak kağıt kullanmadan gerçekleştirebilmelerine olanak sağlanması hedeflenmiştir. Geliştirilen mobil uygulama ile pilotlar aşağıda verilen dört hizmetten yararlanabilecektir. Planlama Hizmeti: Pilotun cep telefonuna kurulan uygulama üzerinden görev planlaması yapılabilmektedir. Uçağın performans bilgileri kullanılarak iniş-kalkış mesafesi, rüzgar bileşenleri tablosundan yan rüzgar ve yakıt tüketimi hesaplaması yapılabilecektir. Harici Kontrol Hizmeti: Pilotun uçağın yanına geldikten sonra uçağın içine girmeden önce, uçağın dış fiziki yapısındaki yapması gereken kontrolleri bir sıra dahilinde yapmasını sağlayan bilgileri içerir. Dahili Kontrol Hizmeti: Pilotun uçağın içine girdikten sonra motor çalıştırmadan önce, motor çalıştırma esnasında, ruleye çıkmadan önce, rule esnasında, piste girmeden önceki zorunlu kontrolleri ve inişten sonra motor durdurma esnasında yapması gereken önemli işlemleri içerir. Emercensi Usuller Hizmeti: Pilotun uçuşun herhangi bir safhasında uçakla ilgili yaşayabileceği bir probleme karşı yapması gerekenleri genel, kalkış, yakıt ve iniş ana başlıkları altında toplayan bilgileri içerir.
Özet (Çeviri)
In daily life, pilots are required to get all documents related to the flight along with paper maps and checklists and use them if necessary. It is important for the decision-making process to be able to access the right information at the right time, in the right place. Cross-check is the serial and continuous check of inside and outside information by the flight crew during flight. The most important factor that helps pilots is the ability to quickly move their attention-focal point while doing a complex job of flying an aircraft. This scrolling speed is also limited by the pilot's ability. For this reason, it is vital for all flight crews, especially pilots, to keep track of all internal and external information and data related to the aircraft constantly throughout the flight without ever jumping. The application we are working on allows the flight crew to make the flight method easier and more productive. With the developed application, pilots will be able utilize the following four services; Planning Service: Mission planning can be done through the application installed on the pilot's mobile phone. By using the aircraft performance characteristics, the take-off and landing distances and by using the wind chart , side wind and fuel consumption can be calculated. External Control Service: This feature contains the sequential action items for the pilot to do while checking the physical structure of the aircraft prior to boarding. Internal Control Service: This feature includes the mandatory checks before and while the engine start up, during taxi, before take-off and crucial steps while the engine shut down. Emergency Procedures Service: This feature includes the action items in case of an emergency at any time during the flight under the classification of general, take-off, electrical, fuel and landing.