Computer based X-ray imaging device design alternative using consumer electronic components
Tüketici elektroniği bileşenleri kullanılarak alternatif bir bilgisayar tabanlı X-ışını görüntüleme cihazı tasarımı
- Tez No: 492542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tıbbi görüntüleme, gözle görülmeyen organların görüntülenmesini bu şekilde görüntülenen organlardaki düzensizliklerin, normal olmayan, farklı yoğunluktaki kısımların, boşlukların, hatta vücut içinde olmaması gereken yabancı maddelerin tespit edilmesini sağlayan çok temel bir ihtiyaçtır. Hastaya hızlı ve doğru teşhis konulması için büyük öneme sahiptir. Erken teşhis için kritik olan rutin taramalar, tedavi sonrası takipler gibi prosedürlerde de sıklıkla başvurulur. Önemi ne kadar büyük olursa olsun, tıbbi görüntüleme, özellikle gerçek zamanlı görüntü sağlayan sayısal görüntüleme, sistemlerine erişim son derece kısıtlıdır. Özellikle gelir seviyesi düşük olan ülkelerde, çok az sayıda cihaz bulunmaktadır. Hizmet veren görüntüleme cihazı sayısı ile kişi sayısı arasındaki oran, olması gerekenin çok altındadır. Cihazlar çok yoğun ve elverişsiz çevresel şartlarda hizmet vermektedir. Ayrıca cihazların, bakım ve onarım imkanları son derece kısıtlıdır. Mevcut şartlarda, dünya nüfusunun %50 den fazlası acil ihtiyaçlar dahil tıbbi görüntüleme imkanlarına ulaşamamaktadır. Siyasi ve jeopolitik nedenler göz ardı edildiğinde, bu sorunun en büyük nedeninin cihazları alabilecek ve serviste kalmasını sağlayacak maddi gücün yokluğu olduğu görülmektedir. Bu tezde, tüketici elektroniği bileşenleri kullanılarak, bir görüntüleme sistemi tasarlanmış ve prototip imal edilmiştir. Maliyeti en ekonomik ticari görüntüleme sisteminin %0,2'si olan bu sistem ile elde edilen görüntüler, bilinen ticari görüntüleme sistemleriyle karşılaştırılmıştır. Tasarlanan sistemin tıbbi amaçlı olarak kullanılabilecek hassasiyette olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Medical imaging provides images of structures of the body that is not visible to human eye. It is a basic need that determines the irregularities, abnormalities, parts with different densities, spaces and foreign objects that is not supposed to be in the body. It has major importance for fast and correct diagnose. Imaging is frequently used for periodic scans for early diagnostic and follow up scans of treated patients. No matter how important it is, accessibility of the imaging devices especially digital imaging systems that provides real time images is extremely limited. There are very few of imaging device especially in countries with low income. The ratio between the number of equipment and population is so low compare to what it supposed to be. Equipment serves in very condensed and unsuited environments. Additionally, capability of maintenance and reparation are very limited. More than half of the population of the world cannot access to medical imaging facilities under current circumstances, even it is an emergency. Regardless of politic and geopolitical reasons, most important reason of this problem is lack of financial power to buy and maintain this equipment. In this study, an imaging device has been designed and a prototype has been produced using consumer electronic components. The cost of the designed system is only %0.2 of cheapest commercial alternative. Captured images have been compared with other commercial imaging equipment. It has been determined that the designed system is sensitive and capable enough to use for medical purposes.