Emprenye/ difüzyon sürelerinin doğu ladini (Picea orientalis L.) odununun bazı teknolojik özellikleri üzerine etkisi
Impregnation/diffusion times effect of some technological features on spruce (Picea orientalis L.) wood
- Tez No: 492543
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Doğu Ladini ( Picea orientalis L) odununu“Firetex”isimli taş suyu ile ASTM 1413 76 standardına uyun olarak emprenye edilerek odunun bazı teknolojik özelliklerindeki değişimi gözlenmiştir. Bu işlemde taş suyunun odunun teknolojik dayanımda gösterdiği etkilerin belirlenmesi amacıyla % tutunma (retensiyon) , tam kuru/hava kurusu özgül ağırlık değeri, eğilme direnci, basınç direnci, elastikiyet modülü değerleri belirlenmiştir. Deney sonuçlarına göre; en yüksek 35 dakika vakum/30 dakika difüzyonda tam kuru özgül ağırlık değeri (0.52 g/cm3) , en yüksek hava kurusu özgül ağırlık değeri (0.55 g/cm3) olarak belirlenirken; tüm mekanik özelliklerde selülozik vernik kullanımında en yüksek eğilme direnci (90.44 N/mm2), en yüksek basınç direnci (46.19 N/mm2), en yüksek elastiklik modülü ise (8566 N/mm2) olarak gerçekleşmiştir. Bu çalışmada, Doğu Ladini ( Picea orientalis L) odununu“Firetex”isimli taş suyu ile ASTM 1413 76 standardına uyun olarak emprenye edilerek odunun bazı teknolojik özelliklerindeki değişimi gözlenmiştir. Bu işlemde taş suyunun odunun teknolojik dayanımda gösterdiği etkilerin belirlenmesi amacıyla % tutunma (retensiyon) , tam kuru/hava kurusu özgül ağırlık değeri, eğilme direnci, basınç direnci, elastikiyet modülü değerleri belirlenmiştir. Deney sonuçlarına göre; en yüksek 35 dakika vakum/30 dakika difüzyonda tam kuru özgül ağırlık değeri (0.52 g/cm3) , en yüksek hava kurusu özgül ağırlık değeri (0.55 g/cm3) olarak belirlenirken; tüm mekanik özelliklerde selülozik vernik kullanımında en yüksek eğilme direnci (90.44 N/mm2), en yüksek basınç direnci (46.19 N/mm2), en yüksek elastiklik modülü ise (8566 N/mm2) olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some of the technological properties of the wood were observed by impregnating the wood of East spruce (Picea orientalis L.) with stone water named“Firetex”in accordance with ASTM 1413 76 standard. In this process, values of% retention, full dry / air mass specific gravity, bending resistance, pressure resistance and elasticity modulus values are determined in order to determine the effects of stone water on the technological strength of wood. According to the results of the experiment; (0.52 g / cm3), highest air mass specific gravity (0.55 g / cm3) was determined as the highest 35 minute vacuum / 30 minute diffusion full dry specific gravity value (0.52 g / cm3) (90.44 N / mm2), the highest compressive strength (46.19 N / mm2), and the highest modulus of elasticity (8566 N / mm2) for all mechanical properties of cellulosic varnish.