Vibration control of a smart curved beam with variable curvature
Değişken eğrilikli akıllı eğri çubukların titreşim kontrolu
  1. Tez No: 492578
  2. Yazar: ALİ VALA KAVUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, düzlem içindeki titreşim altında olan değişken eğriliğe sahip akıllı eğri kirişin titreşim kontrolü incelenmiştir. Mevcut problem, matematiksel olarak değişken katsayılı diferansiyel özdeğer problemi ile temsil edilmektedir. Bu problem tiplerinin çözümü değişken katsayıların fonksiyonlarına bağlı olduğundan, diferansiyel özdeğer problemini ayrık özdeğer problemine indirgemek için Sonlu Elemanlar Metodu kullanılmaktadır. ANSYS'de, geometriyi modellemek ve titreşim kontrol problemini çözmek için APDL (ANSYS Parametrik Tasarım Dili) kullanarak bir bilgisayar kodu geliştirilmiştir. Titreşim kontrolü yer değiştirme geri besleme algoritması ile gerçekleştirilmiştir. Kontrol parametrelerinin zaman cevabı üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, vibration control of smart curved beam with variable curvature under in plane vibration is studied. The current problem is mathematically represented by differential eigenvalue problem with variable coefficients. Since the solution of these types of problem is based on the functions of the variable coefficients, Finite Element Method is used to reduce the differential eigenvalue problem to discrete eigenvalue problem. A computer code is developed in ANSYS to model the geometry and solve the vibration control problem by using APDL (ANSYS Parametric Design Language). Vibration control is performed by displacement feed-back algorithm. The effects of control parameters on time response are investigated.