Design of a deployable structure to be used as temporary ramp
Geçici rampa olarak kullanılabilen katlanabilir yapı tasarımı
- Tez No: 492587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Taşınabilir rampalar, genellikle tekerlekli sandalye kullanıcılarının ulaşılabilirlik ve erişilebilirliğini geçici olarak arttırmaya yönelik kullandığı ürünlerdir. Bu tür rampaların, taşıma ve depolama kolaylığı sunması açısından kompakt ve hafif olması beklenmektedir. Pazarda bulunan tekerlekli sandalye kullanıcılarına yönelik değişik tipteki rampalar genellikle alüminyum malzemeden imal edilmekte ve kompaktlık açısından yeniden tasarlanma ve geliştirilmeye uygun yapıdadırlar. Bu bağlamda, tezin ana hedefleri başta tekerlekli sandalye kullanıcılarının eğilimlerini ortaya çıkarmak ve pazarda konumlanan ürünlere göre daha kompakt ve hafif bir ürün tasarlamaktır. Bu amaçla, bir vaka çalışması yürütülerek tasarım süreci zorluklarının da ele alındığı geçici rampa tasarımı yapılmıştır. Bu çalışmada, tasarım aşamasında kullanılan yaklaşımlar ve uygulamaları detaylı şekilde açıklanmış ve parametrik analizler örneklerle ortaya konmuştur. Öncelikle çeşitli formlar ele alınarak geometric tasarım yapıldı. Uzuv boyutları, kompakt katlanma için eniyilendi. Sonra sistemin yük taşıma kapasitesi analitik olarak analiz edildi ve sonlu eleman analizleri ile doğrulandı. Kompozit paneller için malzeme seçimi yapıldı ve panel kalınlıkları mukavemet hesapları ile belirlendi. Son olarak prototipler imal edilerek standartlar uyarınca test edildi. Tasarlanan rampa piyasadaki en iyi rakibinden %15,4 daha kompakt ve %18,87 daha hafiftir. Ayrıca tekerlekli sandalye kullanıcılarına ürün test ettirilerek fikirleri alındı. Olumlu geribildirimler alındı.
Özet (Çeviri)
Portable ramps, used generally by wheelchair users, offer temporary solution to increase accessibility and mobility. It is expected that these ramps should be compact and lightweight in terms of ease of handling and storage. Different types of portable ramps in the market, which can be used by wheelchair users, are generally made of aluminum and their compactness is convenient to be redesigned and developed in the matter of increasing compactness. In this context, the main objectives of the thesis are to determine the wheelchair users' inclinations and design a product to achieve better compactness and lightness by comparison with similar products in the market. To this end, a case study addresses challenges of designing of a deployable structure to be used as temporary ramp. The design approach and its implementation are described briefly and example of parametric analyses are illustrated in this study. First, the geometrical design is performed considering several alternative forms. The link lengths are optimized for compact rolling. Then load bearing capacity of the assembly is analyzed analytically and also verified with finite-element analyses. Material selection is performed for the composite panels and the panel thickness is determined according to strength of materials calculations. Finally, prototypes are manufactured and tested according to standards. The final design is 15,4% more compact and has 18,87% less weight compared to the best rival product available in the market. Also the product was tested by some wheelchair users and their opinions about the product are asked. Positive feedbacks are taken.