Sıfır bilgi ispatı tabanlı kimlik doğrulama
Zero knowledge proof based authentication
  1. Tez No: 492592
  2. Yazar: ALİCAN BEYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma kapsamında günümüzde önemli bir yeri olan Nesnelerin İnterneti kapsamına dâhil cihazlarda kullanılabilecek Sıfır Bilgi İspatı tabanlı kimlik doğrulama yöntemleri önerilmektedir. Sıfır Bilgi İspatı kavramı özünde üç farklı kimlik doğrulama yöntemi içinde“bilinen bir bilgi ile doğrulama”yönteminin alt başlığı olarak, sahip olunan bir bilgiyi kimliği doğrulayacak olan tarafa ifşa etmeden doğrulama yapmayı mümkün kılan yeni ve farklı bir yöntemdir. Bu tez çalışmasında, literatürde Sosyalist Milyonerler Protokolü olarak bilinen özgün bir biçimde performansı arttırılmış kimlik doğrulama şemasından faydalanan özgün bir Sıfır Bilgi İspatı tabanlı bir yöntemi önerilmektedir, önerilen yöntem daha önce önerilen yöntemler ile karşılaştırılmış, sınanmış ve sonuçlar bu çalışmada verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, zero knowledge proof based authentication methods which suitable for new emerging topic of Internet of Things is areproposed. The concept of zero knowledge proof based authentication is fundamentally the sub method of the“Something you know”which is one of the three different authentication methods it is a new and different method that uses a“knowledge”for authentication but does not disclose information about knowledge. In this thesis work, we propose an original Zero Knowledge Proof based method which utilizes our performance enhanced authentication scheme known as the Socialist Millionaires Protocol in the literature. The proposed method is compared with the previously proposed methods, and the results are given in this study.