Extending shelf-life of mushroom (Agaricus bisporus): Microbial parameter estimation and computer vision system design
Mantarın (Agaricus bisporus) raf ömrünün arttırılması: Mikrobiyal parametre tahmini ve bilgisayarlı görüntüleme sistemi tasarımı
  1. Tez No: 492640
  2. Yazar: FATİH TARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kültür mantarları (Agaricus bisporus) sodyum klorit ile 30, 60 ve 120 saniye boyunca yıkandı ve deliksiz PVC film ile paketlendi. Renk, mikrobiyal yük, sertlik ve ağırlık kaybı gibi kalite parametrelerindeki değişimler 12 gün boyunca analiz edildi. Sodyum klorit çözeltisi ile 60 saniye yıkanmış ve perforesiz polivinil klorür (PVC) film ile paketlenmiş mantarların kalite parametreleri 12 günlük depolamanın sonunda bile taze mantarlara çok yakın bulunmuştur. Sodyum klorit çözeltisinin mantar işleyen tesisler tarafından taze mantarların raf ömrünü uzatmak için kullanılabileceği görülmüştür. Dilimlenmiş mantarlar üzerindeki Pseudomonas spp.'nin deneysel mikrobiyal büyüme değerleri ile mikrobiyal parametre tahmini yöntemiyle bulunan Pseudomonas spp.'nin tahminsel büyüme değerleri karşılaştırıldı. Yüksek pseudo-determinasyon katsayısı ve düşük ortalama karesel hata değerleri modellerin dilimlenmiş mantar üzerindeki Pseudomonas spp.'nin büyüme davranışını değerlendirmek, mikrobiyolojik bozulmanın niceliksel tespiti için limit koymak ve ürün raf ömrünü değerlendirmek için kullanıldı. Geleneksel renk ölçüm cihazlarına alternatif olarak gıdaların rengini ölçmek için bilgisayarlı görüntüleme sistemi geliştirildi. Bilgisayarlı görüntüleme sistemi tarafından elde edilen RGB renk değerleri, doğrusal ve karesel modeller kullanılarak geleneksel L*a*b* renk değerlerine dönüştürüldü. Küçük hata değerlerine sahip olan karesel model en uygun model olarak bulundu. Karesel modelin tahmin başarısı seçilen gıdalarla test ve valide edildi. Yüksek determinasyon katsayısı ve düşük ortalama karesel hatanın karekökü değerleri, bilgisayarlı görüntüleme sisteminin gıda sanayinde basit, hızlı ve ucuz bir kalite kontrol yöntemi olarak kullanılma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mushrooms were washed with sodium chlorite solution for 30, 60 and 120 seconds and were packed with a non-perforated PVC film. The changes in quality parameters such as colour, microbial load, firmness and weight loss were analysed throughout 12 days of storage. The quality parameters of the mushrooms washed with sodium chlorite solution for 60 seconds and packed with a non-perforated polyvinyl chloride (PVC) film were found close to those of fresh mushroom even at the end of the 12 days of storage. This showed that sodium chlorite solution could be used by the mushroom processing establishments to prolong the shelf-life of fresh mushroom. Experimental growth data of Pseudomonas spp. on sliced mushrooms were compared with the predicted growth data of Pseudomonas spp. found by microbial parameter estimation. High pseudo-determination coefficient and low mean square error values indicated that the models can be used to evaluate the growth behaviour of Pseudomonas spp. on sliced mushroom, set limits for the quantitative detection of the microbial spoilage and assess product shelf-life. Computer vision system was developed to measure the colour of foods as an alternative to conventional colorimeters. Data obtained by the computer vision system in the form of RGB colour units were transformed to conventional L*a*b* colour space. The quadratic model with the smallest error values was found to be the most appropriate model. The prediction capability of the quadratic model was tested and validated with the foods selected. High determination coefficient and low root mean square error values suggest that the computer vision system has the potential to be used as a simple, fast and inexpensive quality control tool by the food industry.