Etlik piliçlerde bazı civciv kalite ölçütlerinin besi performansı ve karkas kalitesine etkisi
The effect of some chick quality measurements on growth performance and carcass quality
- Tez No: 492670
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, etlik piliç civcivlerinde 4 farklı kalite ölçütünün (civciv ağırlığı, parmak uzunluğu, incik uzunluğu ve boy uzunluğu) besi dönemi sonundaki canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, ölüm oranı ve karkas özellikleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede toplam 192 adet erkek etlik piliç civcivi kullanılmış olup, her bir kalite ölçütü için iki farklı grup oluşturulmuştur. Günlük civcivlerde vücut ağırlığı için ağır ve hafif (≥47,7 ve
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of 4 different chick quality measures (chick weight, finger length, shank length and chick length) on live weight, feed consumption, feed efficiency rate, mortality and carcass characteristics at the end of fattening period in broiler chickens. A total of 192 male broiler chicks were used in the experiment and two different groups were formed for each quality criterion. For chick weights, body weight was found to be heavy and light (≥47,7 and