Bilgi teknolojilerinde alt yapı ve işletme maliyetlerini düşürme yöntemleri ve uygulamaları
Methods and applications of cost reductions in information technologies infrastructure and operations
  1. Tez No: 492765
  2. Yazar: VOLKAN AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBARİZ EMİNLİ, YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Günümüz iş dünyasındaki değişimlere paralel olarak tam rekabetçi piyasa ortamında maliyet unsurlarının amaçlara uygun olarak derlenmesi, maliyetlerin kontrolü şirketler açısından kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu kapsamda işletme maliyetlerinin en doğru şekilde hesaplayan, maliyet yönetimine imkân veren sistemleri kullanan ve kar unsurlarını arttırıcı bir takım uygulamalar geliştiren işletmeler rakiplerine oranla kendilerine çok daha fazla avantaj elde edebilmektedirler. Bilgi ve iletişim çağı olarak adlandırılan 21.yüzyıl piyasa koşullarında teknolojinin gerisinde kalmış, üretilen bilgiyi gerektiği gibi işleyemeyen işletmelerin ömürlerinin uzun olması beklenemez. Bu sebeple işletmeler bilgi ve teknoloji yatırımı yaparlar. Bilgi teknolojileri yatırımları da diğer yatırımlar gibi iyi analiz edilmeli, incelenmeli ve yatırımların maliyet/fayda hesabı yapılmalıdır. Optimum seviyede bilgi teknolojileri yatırımı işletmenin diğer süreçlerini de olumlu yönde etkileyecek bir domino etkisi başlatacaktır. Çalışmada bilgi teknolojileri yatırımlarının optimum seviyede gerçekleşmesine katkı sağlayacak yöntemler araştırılmıştır. Bilgi teknolojileri gider kalemleri incelenirken, bu kalemlerin maliyet unsurlarına ne gibi etkiler yaptığına dikkat çekilmiştir. Daha önce 2 ayrı firmada yapılan bilgi teknolojileri yatırımları sırasındaki teknikler ve uygulamalar örnek teşkil etmesi açısından çalışmada yer almıştır. Yapılan çalışma ile birlikte bilgi teknolojileri yatırım kararlarına iş süreçlerine olumlu katkılar sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parallel to the changes in today's world, compilation of cost elements in accordance with objectives in a fully competitive market environment has made cost control inevitable for companies. In this context, they are able to obtain much more advantages than the business competitors, who calculate the operating costs most accurately, use the systems that enable cost management, and develop a number of applications that increase profitability. In the 21st century market conditions called information and communication age, it cannot be expected that the life span of the enterprises which are behind the technology and cannot process the produced information properly. For this reason, businesses invest information and technology. Information technology investments should be analyzed as well as other investments and should be analyzed and cost / benefit of investments should be calculated. At the optimum level, investing in information technology will initiate a domino effect that affects the other processes of the operating entity positively. Methods to contribute to the realization of information technology investments at the optimum level were researched. When examining the expense items of information technology, it is emphasized what effect these items have on the cost elements. It has taken place in the study in terms of forming techniques and applications for information technology investments made in two separate companies. We aimed to provide positive contributions to the business processes in investment decisions of information technologies.