Mobil android uygulaması ile farklı kısa yol algoritmalarının simülasyonu ve k arşılaştırılması
Comparison and simulation of different shortest path algorithms with mobile android application
  1. Tez No: 492767
  2. Yazar: GİRAY BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLVİYE HACIZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Artık dünyadaki bütün insanların en az bir teknolojik cihaza sahip olduğu günümüzde teknoloji çok hızlı bir biçimde ilerlemektedir. Buna bağlı olarak taşınabilir cihaz denilen küçük boyutlu cep telefonları, tabletler, giyilebilir teknoloji olan kol saatleri gibi cihazların kullanımları eskiye nazaran kat ve kat artmıştır. Bu hızlı artışın özellikle bilgisayar bilimleri alanında katlanarak arttığı görülmektedir. Özgür yazılım grupları ile birlikte gelişen bu teknolojilerle beraber günümüzde milyarlarca insanın kullandığı Android tabanlı telefonlar da hızlı bir kullanım artışı göstermektedir. Google Play Market ile beraber indirilen oyun ve uygulamalar günümüzde milyarlarca dolar gelir getirmektedir. Bu talepten dolayı kullanılan cihazların performanslarının doğru kullanılması önemli bir ihtiyaç olarak doğmuştur. Günümüzde özellikle birçok strateji oyunların ve özellikle navigasyon tabanlı uygulamaların telefonlarda performanslı ve hızlı bir şekilde çalışması için araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada; bu oyunlar ve uygulamalarda en çok kullanılan en kısa yol bulma algoritmalarının uygulamalara nasıl entegre edilebileceği gösterilmiş ve performansları karşılaştırılmıştır. Bazı en kısa yol bulma algoritmalarının Android tabanlı telefon üzerindeki verimleri çıkartılmış ve detaylı bir biçimde anlatılarak algoritmaların avantaj ve dezavantajlarına bağlı olarak sonuçları nasıl etkilediği belirtilmiştir. Ayrıca Android tabanlı bir mobil uygulama geliştirilmiş ve kullanıcıların bu uygulama ile algoritmaları nasıl kullanacakları ve tercih edecekleri hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, technology is advancing very quickly and all people in the world have at least one technological device. Thanks to these developments, small-size mobile phones, tablets, wearable technology devices like wrist watches which we call portable devices have increased in usage compared to the last decade. This rapid increase appears to have increased exponentially, especially in the field of computer science. Technology has developed along with Free Software groups. Now billions of people are using Android based mobile phones and the number of these people is increasing. Games and applications downloaded from Google Play Market are generating billions of dollars in revenue. For this reason, the optimization of the performance of the used devices has become an important necessity. Research is being conducted on the performance of games and navigation-based applications for a fast and efficient way, especially in many strategy games. In these studies, it is shown how to implement the most used shortest path finding algorithms in games and applications and their performances have been compared. The performance of shortest path algorithms on Android phones is shown. Depending on the advantages and disadvantages of the algorithms, how the results are affected has been specified in detailed way. Also an Android application developed, and with this application, it is aimed to have knowledge about how users will use these algorithms and how they will prefer.